Yoast SEO (for WordPress) - en to it translation catalogue (790 entries)

en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
it: "Numero massimo di voci per pagina di sitemap" dovrebbe essere un numero positivo, mentre %s non lo è. Per favore correggere.

en: %1$s Dashboard
it: %1$s Bacheca

en: %1$s Extensions
it: %1$s Estensioni

en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
it: %1$s viene fornito con alcuni strumenti integrati molto potenti:

en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
it: %1$s ha scoperto che stai utilizzando la versione %2$s di %3$s, aggiorna all'ultima versione per evitare problemi di compatibilità.

en: %1$s detected you’re using a version of %2$s which is not compatible with %1$s. Please update %2$s to the latest version to use this feature.
it: %1$s ha scoperto che stai utilizzando la versione %2$s che non è compatibile con %1$s. Aggiorna %2$s all'ultima versione per per utilizzare questa funzionalità.

en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
it: %1$S determina automaticamente quando è necessario forzare la riscrittura dei titoli delle pagine, se pensate sia sbagliato e sapete quello che state facendo potete cambiare le impostazioni da qui.

en: %1$s has been updated to version %2$s. %3$sClick here%4$s to find out what's new!
it: %1$s è stato aggiornato alla versione %2$s. %3$sFai clic qui%4$s per scoprire cosa c'è di nuovo!

en: %1$s indexability check
it: controlo indicizzabilità %1$s

en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
it: %1$snon è una scelta valida per chi dovrebbe essere autorizzato ad accedere alle impostazioni  di %2$s. Valori ripristinati al default.

en: %1$s of %2$s done.
it: eseguito %1$s di %2$s.

en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
it: %1$s delle parole contengono %2$s su  %3$s  sillabe %4$s, che è più del massimo raccomandati di  %5$s.

en: %1$s settings
it: %1$s impostazioni

en: %1$sYour homepage cannot be indexed by search engines%2$s. This is very bad for SEO and should be fixed.
it: %1$sLa tua homepage non può essere indicizzata dai motori di ricerca%2$s. Questo è molto male per il SEO e deve essere corretto.

en: %s Archive
it: Archivi %s

en: %s Archives
it: %s Archivi

en: %s Breadcrumbs
it: %s Breadcrumb

en: %s Description
it: %s Descrizione

en: %s Image
it: %s Immagine

en: %s License
it: Licenza %s

en: %s Posts Overview
it: Panoramica degli articoli %s

en: %s does not seem to be a valid %s verification string. Please correct.
it: %s non sembra essere una string di verifica valida %s. Per favore correggere.

en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
it: %s non sembra essere uno user-id valido di Twitter. Per favore correggere.

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
it: %s non sembra essere una url valida. Per favore correggere.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
it: %s ha fallito il controllo sugli aggiornamenti a causa del seguente errore: <em>%s</em>

en: %s filter/action
it: %s filtro/azione

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
it: %s è attivato come network, contatta l'amministratore del sito per gestire la licenza.

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
it: %s è attivato per un network, puoi gestire la tua licenza nella <a href="%s">pagina gestione licenza network</a>.

en: %s restored to default SEO settings.
it: %s ripristinato ai valori di default SEO.

en: %s, Author at %s
it: %s, Autore a %s

en: %s: License Settings
it: %s: impostazioni licenza

en: %sRenew your license now%s.
it: %sRinnova la tua licenza adesso%s.

en: &laquo; Back to Tools page
it: &laquo; Torna alla pagina degli strumenti

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
it: (disattiva la tua licenza così potrai riattivarla in un altro sito Wordpress)

en: (no parent)
it: (nessun genitore)

en: .htaccess file
it: file .htaccess

en: 301 Redirect
it: Redirect 301

en: 404 pages
it: Pagine 404

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
it: <a href="%s">Sapevi che è possibile fare un upgrade della tua licenza?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
it: <a href="%s">La tua licenza scadrà fra %d giorni, desideri estenderla?</a>

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
it: <b>Attenzione!</b> stai bloccando le richieste esterne il che significa che non potrai ottenere gli aggiornamenti %s. Aggiungi %s a %s.

en: <strong>%s version %s</strong> is available. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Check out what's new</a> or <a href="%s" %s>update now</a>.
it: <strong>La %s versione %s</strong> è disponibile. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Controlla che c'è di nuovo</a> oppure <a href="%s" %s>aggiorna adesso</a>.

en: A Sitemap is an XML file that lists the URLs for a site. It allows webmasters to include additional information about each URL: when it was last updated, how often it changes, and how important it is in relation to other URLs in the site. This allows search engines to crawl the site more intelligently.
it: Una Sitemap è costituita da un file XML che elenca tutte gli indirizzi URL di un sito. Permette ai webmaster di aggiungere informazioni aggiuntive per ogni URL: quando è stato aggiornato l'ultima volta, quando viene modificato e quanto è importante rispetto agli altri indirizzi URL del sito. Questo permette ai motori di ricerca di indicizzare meglio il tuo sito.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
it: Un link all'archivio dell'autore dell'articolo, con il nome dell'autore come testo di ancoraggio.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
it: Un link all'articolo, con il titolo come testo di ancoraggio.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
it: Un link al tuo sito, con il nome e la descrizione del tuo sito come testo di ancoraggio.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
it: Un link al tuo sito, con il nome del tuo sito come testo di ancoraggio.

en: A meta description has been specified, but it does not contain the focus keyword.
it: È stata fornita una meta description, ma non contiene la parola chiave di riferimento.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
it: Una variabile di sostituzione non può iniziare con "%%cf_" o "%%ct_" perchè sono riservate per le variabili di variabili standard di WPSEO per i campi personalizzati e per le tassonomie personalizzate. Prova a rendere il nome di questa variabile univoco.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
it: Una variabile di sostituzione può contenere solo caratteri alfanumerici, il carattere di sottolineatura o il trattino. Prova a rinoinare la tua variabile.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name more unique.
it: Una variabile di sostituzione con questo nome è già stata registrata. Prova a rendere il nome di questa variabile ancora più univoco.

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Accounts
it: Account

en: Action
it: Azione

en: Activate License
it: Attiva Licenza

en: Activation failed:
it: Attivazione non riuscita:

en: Add Another Facebook Admin
it: Aggiungi un nuovo Amministratore Facebook

en: Add Facebook admin
it: Aggiungi amministratore Facebook

en: Add Open Graph meta data
it: Aggiungi meta dati Open Graph

en: Add Open Graph meta data to your site's %s section, Facebook and other social networks use this data when your pages are shared.
it: Aggiungi i meta data Open Graph alla sezione %s del sito, Facebook e altri social network useranno questi dati quando le tue pagine saranno condivise.

en: Add Twitter card meta data
it: Aggiungere i metadati per la scheda di Twitter

en: Add Twitter card meta data to your site's %s section.
it: Aggiungi i meta data delle Twitter card alla sezione %s del tuo sito.

en: Add keyword
it: Aggiungi keyword

en: Add some info here needed for Google's Knowledge Graph.
it: Aggiungi alcune informazioni richieste da Google per Knowledge Graph.

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
it: Avviso per l'amministratore: questa pagina non mostra una meta descrizione perché non ne ha una, è necessario scriverla per questa pagina o andare in SEO -> Menu titoli e impostare un modello.

en: Admin's Facebook user ID:
it: ID utente amministratore di Facebook:

en: Admin's name:
it: Nome Amministratore:

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
it: Impostazioni Avanzate <code>meta</code> robots per questa pagina.

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Advanced Variables
it: Variabile Avanzate

en: Advanced part of the %1$s meta box
it: Parte avanzata del meta box %1$s

en: All SEO Scores
it: Tutti i punteggi SEO

en: All of the options on these tabs are for advanced users only, if you don&#8217;t know whether you should check any, don&#8217;t touch them.
it: Tutte le opzioni di questa linguetta sono solo per utenti esperti. Se non sapete quali selezioni effettuare, non toccate nulla.

en: All-In-One-SEO has been deactivated
it: All-In-One-SEO è stato disabilitato

en: Alternate name
it: Nome alternativo

en: Always include
it: Includi sempre

en: Always index
it: Indicizza sempre

en: Always noindex
it: Non indicizzare mai

en: An error occured in the '%1$s' assessment
it: Si è verificato un errore nella '%1$s' valutazione.

en: Analysis
it: Analisi

en: Analyze entire site
it: Analizza il sito intero.

en: Analyze this page
it: Analizza questa pagina

en: Anchor text for the Homepage
it: Testo d'ancoraggio per la Home Page

en: Anchor text for the homepage:
it: Anchor text per la homepage:

en: Architect
it: Progettista

en: Archives
it: Archivi

en: Archives for
it: Archivi per

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
it: Sei su Google News? Aumenta il tuo traffico da Google News ottimizzandoti per esso!

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
it: Sei sicuro di voler azzerare le impostazioni SEO?

en: As you are redirecting attachment URLs to parent post URLs, these settings will currently only have an effect on <strong>unattached</strong> media items!
it: Siccome stai reindirizzando le URL degli allegati alle URL degli articoli padre, queste impostazioni avranno effetto solo sugli elementi media <strong>non allegati</strong>!

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
it: Come potete vedere, c'è una traduzione di questo plugin in %1$s. Questa traduzione è attualmente completa al %3$d%%. Abbiamo bisogno del vostro aiuto per completarla e per correggere eventuali errori. Registratevi presso %4$s per aiutare a completare la traduzione in %1$s!

en: Attachment caption
it: Didascalia Allegato

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URLs if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
it: Gli allegati di un articolo sono registrati nel database come post, ciò significa che sono accessibili attraverso il loro URL univoco se non li ridirezioni. Attivando questa opzione verranno ridirezionati all'articolo a cui sono stati associati.

en: Authenticate
it: Autenticati

en: Author / user sitemap
it: Autore /  pagina dell\'utente

en: Author archives
it: Archivio autori

en: Auto detect
it: Rileva automaticamente

en: Back
it: indietro

en: Bad
it: Pessimo

en: Bad SEO score
it: Punteggio SEO Basso

en: Basic Variables
it: Variabili di base

en: Below are your published posts&#8217; SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
it: Di seguito ci sono i punteggi SEO dei tuoi articoli pubblicati. Ora è un momento buono come un altro per cominciare a migliorare alcuni dei tuoi post!

en: Blocked
it: Bloccato

en: Blog %s not found.
it: Blog %s non trovato.

en: Blog ID
it: ID del blog

en: Bold
it: Grassetto

en: Bold the last page
it: In grassetto l' ultima pagina

en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines, yet might slow down your site.
it: Sia  %1$s che  %2$s generano una mappa del sito XML, avere due file XML non porta benefici per i motori di ricerca e potrebbe rallentare il sito.

en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
it: Sia  %1$s che  %2$s generano dei meta tag OpenGraph, che potrebbero causare un'aspetto indesiderato dei vostri contenuti qualora fossero condivisi su Facebook, Twitter, LinkedIn ed altri social.

en: Breadcrumb for 404 Page
it: Breadcrumb per la pagina 404

en: Breadcrumb for 404 pages:
it: Breadcrumb per le pagine 404:

en: Breadcrumbs Title
it: Titolo Breadcrumbs

en: Breadcrumbs separator:
it: Separatore dei Breadcrumb:

en: Breadcrumbs title
it: Titoli Breadcrumbs

en: Bulk editor
it: Editor di massa

en: Buy %s
it: Compra %s

en: Buy the Yoast News SEO plugin now and start optimizing to get your site featured in Google News!
it: Acquista il plug-in Yoast News SEO e inizia l'ottimizzazione del tuo sito per farlo comparire su Google News!

en: CSS Validator
it: Validazione CSS

en: Change URLs
it: Cambia URLs

en: Check Google Cache
it: Controlla la Cache di Google

en: Check Headers
it: Controlla gli headers

en: Check Inlinks (OSE)
it: Controlla i backlinks (OSE)

en: Check Keyword Density
it: Controlla densit&agrave; di parole chiave

en: Check Rich Snippets
it: Spunta Rich Snippets

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
it: Scegli il sito le cui impostazioni verranno utilizzate come standard per tutti i siti che verranno aggiunti al network. Se scegli 'Nessuno', verranno utilizzati i valori standard del plugin.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
it: Scegli un simbolo da utilizzare come separatore del titolo. Verrà visualizzato, per esempio, fra il titolo dell'articolo e il nome del sito.

en: Choose whether you're a company or person
it: Scegliete se siete un'azienda o una persona

en: Clean up permalinks
it: Pulisci permalinks

en: Clear all Facebook Data
it: Cancella tutti i dati Facebook

en: Close
it: Chiudi

en: Close snippet editor
it: Chiudi editore snippet

en: Company
it: Azienda

en: Company Info
it: Dati societari

en: Company Logo
it: Logo aziendale

en: Company Name
it: Nome dell'Azienda

en: Company or person
it: Azienda o persona

en: Configure %1$s's OpenGraph settings
it: Configura le impostazioni OpenGraph di %1$s

en: Configure %1$s's XML Sitemap settings
it: Configura le impostazione sitemap  XMLdi %1$s's XML

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: Content
it: Contenuto

en: Content Analysis Help
it: Content Analysis Aiuto

en: Content Analysis: Bad SEO score
it: Analisi dei contenuti : cattivo punteggio SEO

en: Content Analysis: Good SEO score
it: Analisi dei contenuti : Buon punteggio SEO

en: Content Analysis: Has feedback
it: Analisi dei contenuti : ha un feedback

en: Content Analysis: OK SEO score
it: Analisi dei contenuti : Punteggio SEO ok

en: Content to put after each post in the feed
it: Contenuto da inserire dopo qualsiasi post nel feed

en: Content to put before each post in the feed
it: Contenuto da inserire prima di ogni post nel feed

en: Copy home meta description
it: Copia la meta description della home

en: Could not write settings to file.
it: Non è stato possibile scrivere i settaggi su file.

en: Could not zip settings-file.
it: Non è possibile zippare il setting-file.

en: Crawl errors per page
it: Errori di scansione per pagina

en: Create a redirect
it: Crea un redirect

en: Create redirect
it: Crea un Redirect

en: Create robots.txt file
it: Crea il file robots.txt

en: Creating redirects is a %s feature
it: Creare redirect è una caratteristica di %s

en: Credits
it: Crediti

en: Current URL:
it: URL attuale:

en: Current option:
it: Opzione corrente:

en: Current profile
it: Profilo corrente

en: Currently connected Facebook admins:
it: Amministratori Facebook attualmente connessi

en: Custom Post Type Archives
it: Archivio dei Custom Post Type

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Date archives
it: Archivi per data

en: Date in Snippet Preview
it: Data nello snippet di anteprima

en: Date-based archives
it: Archivio per data

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
it: Gli archivi per data potrebbero in alcuni casi essere rilevati come contenuti duplicati.

en: Deactivate %s
it: Disattivare %s

en: Deactivate License
it: Disattiva Licenza

en: Debug Information
it: Informazioni di debug

en: Default for post type, currently: %s
it: Valore predefinito per i tipi di articoli, attualmente: %s

en: Default settings
it: Impostazioni standard

en: Delete the old data after import? (recommended)
it: Eliminare i vecchi dati dopo l'importazione? (raccomandato)

en: Description
it: Descrizione

en: Desktop
it: Scrivania

en: Determine who has access to the plugins advanced settings on the post edit screen.
it: Stabilisci chi ha accesso alle impostazioni avanzate del plugin dalla schermata di modifica degli articoli.

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Don't miss your crawl errors: %1$sconnect with Google Search Console here%2$s.
it: Non perderti gli errori del crawl: %1$scollegati con la  Google Search Console qui%2$s.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Files
it: Modifica Files

en: Edit snippet
it: Edita snippet

en: Edit the content of your .htaccess:
it: Modifica il contenuto del tuo .htaccess:

en: Edit the content of your robots.txt:
it: Modifica il contenuto del tuo file robots.txt

en: Edit this item
it: Modifica questo elemento

en: Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps.
it: Puoi cancellarli (puoi farlo premendo il bottone "Risolvi il problema") o puoi disabilitare %1$s XML sitemaps.

en: Email support
it: Supporto e-mail

en: Enable Breadcrumbs
it: Abilita i Breadcrumbs

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URLs
it: Applica lo slash finale sugli URL di tutte le categorie e tag

en: Enroll in the %s training &raquo;
it: Iscriviti al %s training &raquo;

en: Enter the %sSite ID%s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
it: Inserisci lo %sID del sito%s come sito dal quale ricavare le impostazioni che desideri utilizzare come standard per tutti i siti già aggiunti al network. Lascia vuoto per nessun sito (verranno utilizzati i valori standard del plugin).

en: Enter your focus keyword
it: Inserisci la tua parola chiave principale

en: Entries per page
it: Voci per pagina

en: Error 404: Page not found
it: Errore 404: Pagina non trovata

en: Error creating %1$s export:
it: Errore nella creazione dell'export di %1$s:

en: Error: a redirect for this URL already exists
it: Errore: esiste già un redirect per questa URL

en: Errors that occurred only when your site was crawled by Googlebot-Mobile (errors didn't appear for desktop).
it: Errori che si sono verificati quando il tuo sito era scansito da Googlebot (gli errori non sono comparsi per desktop).

en: Errors that occurred when your site was crawled by Googlebot.
it: Errori che si sono verificati quando il tuo sito è stato scansionato da Googlebot.

en: Errors that only occurred when your site was crawled by Googlebot for feature phones (errors didn't appear for desktop).
it: Errori che si sono verificati quando il tuo sito era scansito da Googlebot per feature phone (gli errori non sono comparsi per desktop).

en: Exclude user from Author-sitemap
it: Escludi l'utente dalla sitemap degli autori

en: Excluded Posts
it: Articoli esclusi

en: Existing %1$s Title
it: Titolo %1$s Esistente

en: Existing Yoast Meta Description
it: Meta descrizione Yoast esistente

en: Expected an integer as input.
it: L'input dev'essere un intero

en: Export
it: Esporta

en: Export your %1$s settings
it: Esporta le tue %1$s impostazioni

en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
it: Esporta le tue impostazioni di %1$s qui, per reimportarle successivamente o per importarle in un altro sito.

en: Extensions
it: Estensioni

en: Extensions and Licenses
it: Estensioni e licenze

en: Facebook / Open Graph metadata
it: Metadati Facebook / Open Graph

en: Facebook / Opengraph metadata
it: Metadati di Facebook / Opengraph

en: Facebook Debugger
it: Debugger Facebook

en: Facebook Insights and Admins
it: Facebook Insights e Amministratori

en: Facebook Page URL
it: URL della Pagina Facebook

en: Facebook profile URL
it: URL profilo Facebook

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
it: Fallita l'attivazione della tua licenza, sembra che la chiave della licenza sia invalida.

en: Failed to deactivate your %s license.
it: Fallita la disattivazione della tua licenza %s.

en: Faulty redirects
it: Redirect difettosi

en: Fetch the current status
it: Carica lo status attuale.

en: File editor
it: Modifica file

en: Filter
it: Filtro

en: Filter by SEO Score
it: Filtra per punteggio SEO

en: Filter specific user roles
it: Filtro relativo al ruolo dell\'utente

en: First detected
it: Scoperto per la prima volta

en: Fix it.
it: Aggiustalo.

en: Focus Keyword Help
it: Aiuto parola chiave principale

en: Focus keyword
it: Parola Chiave Principale

en: Focus keyword not set.
it: Parole chiave non impostate.

en: Follow our %1$s for WordPress training and become a certified %1$s Expert!
it: Segui il nostro modulo di formazione Wordpress  %1$a e diventa un Esperto Certificato %1$s!

en: For each, pick the main account associated with this site and please enter them below:
it: Per ciascuno, scegliere l'account principale associato a questo sito e vi preghiamo di inserirlo qui di seguito:

en: For more information:
it: Per altre informazioni:

en: Force %s meta robots tag sitewide
it: Aggiungi %s tag meta robots a tutto il sito

en: Force rewrite titles
it: Forza la riscrittura dei titoli

en: Format-based archives
it: Archivio Format-based

en: Frontpage settings
it: Impostazioni della pagina iniziale

en: General
it: Generale

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Get %s &raquo;
it: Compra %s &raquo;

en: Get Google Authorization Code
it: Ricevi Codice di Autorizzazione di Google.

en: Get this extension
it: Ottieni questa estensione

en: Go to the General settings page →
it: Vai alla pagina delle impostazioni generali →

en: Good
it: Buono

en: Good SEO score
it: Punteggio SEO Buono

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
it: Buon lavoro! Non siamo in grado di individuare nessun problema SEO

en: Good job! We found nothing you can improve upon.
it: Buon lavoro! Non abbiamo trovato nulla da migliorare.

en: Google Page Speed Test
it: Test Google Page Speed

en: Google Publisher Page
it: Pagina Publisher su Google+

en: Google Site Search URLs look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
it: Gli URL di Google Site Search sono strani e lunghi, ma se si sta utilizzando Google Site Search, probabilmente non li vuoi ripulire.

en: Google shows your website's name in the search results, we will default to your site name but you can adapt it here. You can also provide an alternate website name you want Google to consider.
it: Google mostra il nome del tuo sito nei risultati di ricerca, se vuoi puoi modificare il nome da visualizzare qui. Puoi anche fornire un nome alternativo che vuoi mostrare su Google.

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
it: Google non è stato in grado di controllare questo URL a causa di un problema sconosciuto.

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
it: Googlebot può accedere al tuo sito, ma alcuni URL sono bloccati per il Googlebot nel tuo file %1$s. Questo blocco potrebbe essere sia per tutti i Googlebots o anche specifico per Googlebot-mobile.

en: HTML Validator
it: Validazione HTML

en: HeadSpace2 data successfully imported
it: I dati di HeadSpace2 sono stati importati con successo

en: Help center
it: Centro assistenza

en: Hide
it: Nascondi

en: Homepage &amp; Front page
it: Homepage & prima pagina

en: How to insert breadcrumbs in your theme
it: Come inserire i breadcrumbs nel tuo tema

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
it: Grande problema SEO: stai bloccando l'accesso ai robot.

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, enable this.
it: Non so perché vorresti usare le meta parole chiave, ma se proprio vuoi, spunta questa casella.

en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
it: Se questo è il caso sul tuo sito, è possibile disabilitarlo  (questo lo reindirizza alla home page), o aggiungergli %s in modo da non mostrarlo nei risultati della ricerca.

en: If you buy %s you'll get access to our support team and bonus features!
it: Se acquisterai %s, avrai accesso al nostro team di supporto ed altre funzionalità!

en: If you choose a permalink for your posts with %1$s, or anything else but a %2$s at the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
it: Se scegli un permalink per i tuoi articoli con %1$s o qualsiasi altra cosa che non sia una %2$s alla fine, costringerai WordPress ad aggiungere la barra finale anche a tutte le pagine che non sono articoli.

en: If you don't know where to find the needed ID, see %1$sthis knowledge base article%2$s.
it: se non sai dove trovare l'ID necessario, leggi %1$squest'articolo dal knowledge base%2$s

en: If you don't want to use the meta description for sharing on %1$s but want another description there, write it here.
it: Se non desideri utilizzare la meta description per la condivisione su %1$s ma ne vuoi un'altra, scrivila qui.

en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
it: Se non vuoi usare la descrizione meta per la condivisione dell'articolo su %s, e vuoi usare un'altra descrizione, inseriscila qui.

en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
it: Se non vuoi utilizzare il titolo del post nella condivisione su %s, ma desideri un altro titolo, scrivilo qui.

en: If you don't want to use the title for sharing on %1$s but instead want another title there, write it here.
it: Se non vuoi utilizzare il titolo dell'articolo per condividerlo su %1$s  ma preferisci avere un titolo differente, scrivilo qui.

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
it: Se avessi un .htaccess e questo fosse modificabile, potresti farlo da qui.

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
it: Se avessi un file robot.txt e questo fosse modificabile, potresti farlo da qui.

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your %1$sGoogle+%2$s page&#8217;s about page.
it: Se hai una pagina Google+ per la tua attività commerciale. inserisci l'URL qui e linkalo sulla tua %1$sGoogle+%2$s page&#8217;s about page.

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
it: Se si dispone di una pagina Google+ per il vostro business, aggiungere l'URL qui e collegarlo sulla tua pagina about di Google+.

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
it: Se hai già confermato il tuo sito in Pinterest, puoi saltare il passaggio successivo.

en: If you type something above it will override your %smeta keywords template%s.
it: Se digiti qualcosa sovrascriverai il tuo %smeta keywords template%s.

en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with %s, check this box. However, you're advised not to use these. Instead, use the version with a hash.
it: Se utilizzi i parametri della campagna di Google Analytics che iniziano con %s, seleziona questa casella. Tuttavia,  ti suggeriamo di non utilizzarli. Invece, utilizza la versione con un hash.

en: If you want to exclude certain post types and/or taxonomies, you can also set that on this page.
it: Se vuoi escludere determinati post type e/o tassonomie puoi farlo in questa pagina.

en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
it: Se vuoi sovrascrivere l'immagine usata su %s per questo post, carica / scegli un immagine o aggiungi un URL qui.

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, set this to "noindex".
it: Se vuoi evitare che /page/2/ e successive siano presenti nei risultati della ricerca, imposta "noindex"

en: If you want to restore a site to the default %s settings, press this button.
it: Se vuoi ripristinare un sito alle impostazioni predefinite di %s, premi questo pulsante.

en: If you want to use an image for sharing on %1$s, you can upload / choose an image or add the image URL here.
it: Se vuoi usare un'immagine per la condivisione su %1$s, puoi caricare / scegliere un'immagine o aggiungere l'url dell'immagine qui.

en: If you would like us to keep you up-to-date regarding %1$s and other plugins by Yoast, subscribe to our newsletter:
it: Se vuoi esssere tenuto aggiornato sulle novità di %1$s e deglia altri plugin di Yoast, iscriviti alla nostra newsletter

en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
it: Se il tuo blog è curato solo da un autore l'archivio autori sarà esattamente uguale alla tua homepage. Questo è ciò che si intende quando si parla di %1$scontenuti duplicati%2$s.

en: If you've used another SEO plugin, try the %sSEO Data Transporter%s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
it: Se hai usato un'altro plugin SEO, prova il plugin:%sSEO Data Transporter%s per spostare i tuoi dati in questo plugin, funziona!

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
it: Se il vostro .htaccess è modificabile, potete modificarlo da qui.

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
it: Se il tuo robots.txt fosse scrivibile, potresti modificarlo da qui.

en: Image URL
it: URL Immagine

en: Implement the following suggestions to further optimize your site for SEO.
it: Segui le seguenti raccomandazioni per ottimizzare ulteriormente il tuo sito per SEO.

en: Import
it: Importa

en: Import and Export
it: Importa ed esporta

en: Import from All-in-One SEO?
it: Importare da All-in-One SEO?

en: Import from HeadSpace2?
it: Importare da HeadSpace2?

en: Import from WooThemes SEO framework?
it: Importare dal framework SEO di WooThemes?

en: Import from other SEO plugins
it: Importa da altri plugin SEO

en: Import from wpSEO
it: Importa da wpSEO

en: Import settings
it: Importa le impostazioni

en: Import settings by locating <em>settings.zip</em> and clicking "Import settings"
it: Importa i tuoi settaggi selezionando il file <em>settings.zip</em> e cliccando su "Importa settaggi"

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
it: Importa le impostazioni da altri plugin per il SEO ed esportale per il riutilizzo su un altro blog.

en: Improvements
it: Miglioramenti

en: In sitemap
it: nella sitemap

en: In the specified meta description, consider: How does it compare to the competition? Could it be made more appealing?
it: Nella meta description fornita, tieni presente: come si rapporta alla concorrenza? Può essere migliorata?

en: Include %1$s in sitemap?
it: Includo %1$s nella sitemap?

en: Include Taxonomy Metadata
it: Includi Taxonomy Metadata

en: Incorrect Google Authorization Code.
it: Google Authorization Code Errato.

en: Indexability check by %1$s
it: Controllo indicizzazione di %1$s

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Introduction Tour
it: Tour introduttivo

en: Is your webserver low on memory? Decrease the entries per sitemap (default: 1000) to reduce load.
it: Il tuo server ha poca memoria? Diminuisci i valori per sitemap (default: 1000) per ridurre il carico.

en: Issue categories
it: Categorie di problemi

en: Keep
it: Mantieni

en: Keyword Research
it: Ricerca Parole chiave

en: Keyword:
it: Parola chiave:

en: Last crawled
it: Ultimo scansionato

en: Latest Changes
it: Le ultime modifiche

en: Lead Architect
it: Capo progettista

en: License Key
it: Chiave Licenza

en: License status
it: Stato della licenza

en: Licenses
it: Licenze

en: Like this plugin?
it: Ti piace questo plugin?

en: Make %1$s primary %2$s
it: Rendi %1$s primario %2$s

en: Mark as fixed
it: Segna come risolto

en: Mark as fixed:
it: Segna come risolto:

en: Mark this issue as fixed in %1$s.
it: Marca questo problema come risolto in %1$s.

en: Mark this result in the text
it: Segnare questo risultato nel testo

en: Max entries per sitemap
it: Numero di elementi massimi per sitemap

en: Meta Desc.
it: Desc. meta

en: Meta Robots
it: Metadati Robot

en: Meta Robots Advanced
it: Meta Robots Avanzato

en: Meta description
it: Meta descrizione

en: Meta description not set.
it: Meta descrizione non impostata.

en: Meta description preview:
it: Anteprima Meta description:

en: Meta description template
it: Template del Meta description

en: Meta description to use for Author page
it: Meta descrizione da usare per la pagina autore

en: Meta keywords
it: Meta keyword

en: Meta keywords template
it: Template della Meta keywords

en: Meta keywords to use for Author page
it: Meta keywords da usare per la pagina autore

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
it: Meta keywords usate dalla pagina archivio per questo termine.

en: Mobile-Friendly Test
it: Test Mobile-Friendly

en: Modern IE Site Scan
it: Sito Modern IE

en: More %1$s
it: Più %1$s

en: More info can be found %1$son our knowledge base%2$s.
it: Maggiori informazioni si possono trovare %1$sdentro la nostra knowledge base%2$s.

en: MultiSite Settings
it: Impostazioni multisito

en: Multiple focus keywords is a %s feature
it: L'aggiunta di più parole chiave pertinenti è una funzionalità di %s

en: Need more help?
it: Hai ancora bisogno di aiuto?

en: Never include
it: Non includere mai

en: New %1$s Title
it: Nuovo %1$s Titolo

en: New URL:
it: Nuova URL:

en: New Yoast Meta Description
it: Nuova meta descrizione Yoast

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
it: I nuovi siti del network erediteranno le impostazioni SEO da questo sito

en: Next
it: Successivo

en: No Archive
it: Nessun Archivio

en: No Image Index
it: Nessuna immagine indice

en: No Snippet
it: Nessuno Snippet

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
it: Nessun dubbio che hai usato un plugin SEO prima se questo sito non è completamente nuovo. Provo a renderti la vita più facile, puoi importare le informazioni elencate sotto. Se vuoi, puoi prima importarle, controllare se è stato importato tutto correttamente e poi importare e cancellare. Nessun duplicato verrà importato.

en: No focus keyword set.
it: Nessuna parola chiave

en: No focus keyword was set for this page. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
it: Non è stata impostata alcuna  parola chiave specifica per questa pagina. Se non si imposta una parola chiave specifica non è possibile calcolare alcun punteggio.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
it: In questa pagina non appare alcuna immagine, considera di aggiungerne alcune rilevanti.

en: No index
it: Noindex

en: No links appear in this page, consider adding some as appropriate.
it: In questa pagina non c'è alcun link in uscita, considera di aggiungerne alcuni rilevanti.

en: No meta description has been specified, search engines will display copy from the page instead.
it: Non è stata fornita alcuna meta description, i motori di ricerca mostreranno quindi sezioni di testo della pagina.

en: No numeric value was received.
it: Nessun valore numerico inserito.

en: No redirect
it: Nessun redirezionamento

en: No results found.
it: Non sono stati trovati risultati.

en: No settings found in file.
it: Nessuna impostazione trovata nel file.

en: No taxonomy metadata found
it: Non è stata trovata nessuna tassonomia dei metadata

en: Noindex this %s
it: Noindex questa %s

en: None
it: Nessuno

en: None of your paragraphs are too long, which is great.
it: Nessuno dei tuoi paragrafi  è troppo lungo, il che è grandioso.

en: None of your paragraphs are too short, which is great.
it: Nessuno dei tuoi paragrafi è troppo corto, il che è grandioso.

en: Not available
it: Non disponibile

en: Not followed
it: Non seguito

en: Not found
it: Non trovato

en: Not in sitemap
it: non nella sitemap

en: Note that not all variables can be used in every template.
it: Non tutte le variabili possono essere usate in tutti i temi.

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
it: Nota: invece dei modelli, questi sono gli attuali titoli e meta descrizioni per le pagine archivio degli articoli di tipo custom.

en: Note: this feature has been deprecated, as the SEO value is close to 0 these days. If you disable it you will not be able to put it back on.
it: Nota: questa funzione è obsoleta, ed il valore SEO è vicino allo 0 in questi giorni. Se la disabiliti non potrai più riattivarla.

en: Now click on the &#8216;%1$sPost Types%2$s&#8217;-tab, as this will be our example.
it: Ora fai click sul tab &#8216;%1$sPost Types%2$s&#8217; che rappresenterà il nostro esempio

en: OK SEO score
it: Punteggio SEO Ok

en: On the Other tab you can change sitewide meta settings, like enable meta keywords.
it: Nel Tab "Altri" puoi cambiare le impostazioni meta valide per tutto il sito, come abilitare le meta keywords.

en: On the archives tab you can set templates for specific pages like author archives, search results and more.
it: Una delle tab degli archivi può settare il teamplate per specifica pagina come autore, archivi, risultati di ricerca e molto altro.

en: On this tab you can enable the %1$sFacebook Open Graph%2$s functionality from this plugin, as well as assign a Facebook user or Application to be the admin of your site, so you can view the Facebook insights.
it: In questa scheda è possibile attivare dal plugin la funzionalità %1$sOpen Graph di Facebook%2$s, assegnare un utente Facebook o settare l'applicazione come amministratore del vostro sito, in modo da poter visualizzare gli insight di Facebook.

en: On this tab you can verify your site with Pinterest and enter your Pinterest account.
it: in questa tab puoi verificare il tuo sito con Pinterest e inserire il tuo account Pinterest

en: Once Weekly
it: Una volta alla settimana

en: Once you&#8217;ve purchased %1$s or any other premium Yoast plugin, you&#8217;ll have to enter a license key. You can do so on the Licenses-tab. Once you&#8217;ve activated your premium plugin, you can use all its powerful features.
it: Quando acquisti %1$s o qualsiasi altro plugin premium di Yoast, devi inserire il codice della licenza. Puoi inserire la licenza nel tab "Licenze". Dopo aver attivato il tuo plugin premium, potrai utilizzare tutte le sue potenti funzionalità.

en: Open
it: Apri

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
it: Ottimizza i tuoi video per visualizzarli nei risultati di ricerca ed avere più click!

en: Other
it: Altro

en: Other variables not to clean
it: Altre variabili da non ripulire

en: Page %1$d of %2$d
it: Pagina %1$d di %2$d

en: Page URL/Slug
it: URL/Abbreviazione pagina

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Paste your %s license key here..
it: Incolla qui il codice licenza %s.

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
it: Le persone a volte commettono errori quando scrivono link, oppure parametri indesiderati vengono aggiunti alla fine dell'URL: questo permette di reindirizzarli. Si prega di notare che, mentre questa è una caratteristica che è mantenuta attivamente, è noto che interferisce con diversi plugin, e dovrebbe per questo essere la prima caratteristica a essere disattiva quando si verificano problemi dopo l'installazione di questo plugin.

en: Person
it: Persona

en: Pinterest confirmation
it: Conferma Pinterest

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the Open Graph checkbox on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
it: Pinterest usa i metadata Open Graph come Facebook, per questo assicurati di aver spuntato la casella di verifica sulla scheda Facebook se vuoi ottimizzare il tuo sito per Pinterest.

en: Please create a page title.
it: Si prega di creare un titolo di pagina.

en: Please enter a license key in the field below first.
it: Prego inserire un codice licenza nel campo sottostante.

en: Please enter the Google Authorization Code in the field below and press the Authenticate button.
it: Inserisci il Codice di Autorizzazione di Google nel campo sottostante e premi il pulsante Autentica.

en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %s, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
it: Per favore inserire il numero massimo di voci per pagina di sitemap (il default è %s, potresti ridurlo al fine di evitare problemi di occupazione di memoria in qualche installazione):

en: Please make sure both fields are filled.
it: Perpiacere assicurati che entrambi i campi siano compilati.

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
it: Inserisci una meta-descrizione editando lo snippet sottostante.

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
it: Inserisci un titolo SEO editando lo snippet sottostante.

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
it: Prego selezionare un tipo valido di articolo per la tassonomia "%s"

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
it: Per favore selezionare una tassonomia valida per i post di tipo "%s"

en: Post Status
it: Stato articolo

en: Post Type
it: Tipo articolo

en: Post Types
it: Tipi articolo

en: Post doesn't exist.
it: L'articolo non esiste.

en: Post has an invalid Post Type: %s.
it: L'articolo ha impostato un tipo invalido: %s.

en: Post is set to noindex.
it: Articolo impostato come da non indicizzare

en: Post type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
it: Mostra l'archivio degli articoli per tassonomia nei breadcrumbs

en: Posts
it: Articoli

en: Posts that are set to %s
it: Articoli che sono impostati a %s

en: Posts to exclude
it: Articoli da escludere

en: Posts with OK SEO score
it: Articoli con punteggio SEO OK

en: Posts with bad SEO score
it: Articoli con basso punteggio SEO

en: Posts with good SEO score
it: Articoli con un buon punteggio SEO

en: Posts without focus keyword
it: Articoli senza focus keyword

en: Prefix for Archive breadcrumbs
it: Prefisso per gli archivi dei Breadcrumbs

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
it: Prefisso nel breadcrumbs delle pagina di ricerca

en: Prefix for archive pages:
it: Prefisso per le pagine archivio:

en: Prefix for breadcrumbs:
it: Prefisso per i breadcrumb:

en: Prefix for search result pages:
it: Prefisso per le pagine dei risultati della ricerca:

en: Prefix for the breadcrumb path
it: Prefisso per il percorso dei Breadcrumbs

en: Premium Support
it: Supporto Premium

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
it: Evita di cancellare le Campagne Google Analytics ed i Parametri Google AdWords.

en: Prevent cleaning out Google Site Search URLs.
it: Previene la pulizia degli url di Google Site Search.

en: Prevents search engines from using the DMOZ description in the search results for all pages on this site. Note: If you set a custom description for a page or post, it will have the %s tag regardless of this setting.
it: Scoraggia i motori di ricerca a usare nei risultati di ricerca la descrizione di DMOZ per tutte le pagine di questo sito. Nota: Se imposti una descrizione personalizzata per una pagina o articolo, avrà il tag %s indipendentemente da questa impostazione.

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview &#8220;%s&#8221;
it: Anteprima &#8220;%s&#8221;

en: Previous
it: Precedente

en: Primary
it: Primario

en: Primary %s
it: %s Primario

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
it: Dati sensibili alla privacy (amministratori FB e similari), specifici per il tema (riscrittura titolo) ed alcuni altre impostazioni specifiche per un sito non verranno importate nei nuovi blog.

en: Problems
it: Problemi

en: Profile
it: Profilo

en: Project Lead
it: Capo del progetto

en: Publication date
it: Data di pubblicazione

en: QA & Translations Manager
it: Responsabile traduzioni Domande e Risposte

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
it: Migliora il posizionamento locale e su Google Maps, senza fare nessuno sforzo!

en: Reauthenticate with Google
it: Riautenticati con Google

en: Recalculating SEO scores for all pieces of content with a focus keyword.
it: Ricalcolo del punteggio SEO per tutto il contenuto con la parola chiave

en: Redirect
it: Reindirizza

en: Redirect attachment URLs to parent post URL.
it: Ridireziona l'URL degli allegati all'URL del post genitore.

en: Redirect this broken URL and fix the error
it: Fai il redirect di questa URL rotta e correggi l'errore

en: Redirect ugly URLs to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
it: Ridireziona gli URL grezzi a permalink puliti. (Non raccomandato in molti casi!)

en: Register now &raquo;
it: Registrati ora &raquo;

en: Regular
it: Standard

en: Reload crawl issues
it: Ricarica i problemi di indicizzazione

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove blog page from breadcrumbs
it: Rimuovi la pagina del blog dai breadcrumb

en: Remove stop words from slugs.
it: Rimuovere le stop word dagli slugs.

en: Remove the %s variables.
it: Rimuovi le variabili %s .

en: Remove these ads?
it: Rimuovi queste pubblicità?

en: Replaced with a custom taxonomies description
it: Sostituito con la descrizione di una tassonomia custom

en: Replaced with a posts custom field value
it: Sostituita con un valore di un campo personalizzato

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
it: Sostituito con una tassonomia personalizzata per gli articoli, separata da virgole.

en: Replaced with the category description
it: Sostituito dalla descrizione della categoria

en: Replaced with the current date
it: Sostituito con la data corrente

en: Replaced with the current day
it: Sostituito con la giornata in corso

en: Replaced with the current month
it: Sostituito con il mese corrente

en: Replaced with the current page number
it: Sostituito con il numero di pagina corrente

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
it: Sostituito con il numero di pagina corrente e relativo contesto(es. pagina 2 di 4)

en: Replaced with the current page total
it: Sostituito con il numero di pagine totale

en: Replaced with the current search phrase
it: Sostituito con la frase di ricerca corrente

en: Replaced with the current tag/tags
it: Rimpiazzato dagli attuali tag

en: Replaced with the current time
it: Sostituito con l'ora corrente

en: Replaced with the current year
it: Sostituito con l'anno in corso

en: Replaced with the date of the post/page
it: Rimpiazzato dalla data articolo/pagina

en: Replaced with the post categories (comma separated)
it: Sostituito dalle categorie dell'articolo (separate da una virgola)

en: Replaced with the post type plural label
it: Sostituito con l'etichetta plurima per il tipo di articolo

en: Replaced with the post type single label
it: Sostituito con l'etichetta singola del tipo di articolo

en: Replaced with the post/page ID
it: Sostituito con l'ID del post/pagina

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
it: Rimpiazzato con "Informazioni biografiche" dell'autore del post/pagina.

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
it: Sostituito con il 'nicename' dell'autore del post/pagina

en: Replaced with the post/page author's userid
it: Sostituito con l'userid dell'autore del post/pagina

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
it: Sostituito dal riassunto articolo/pagina (autogenerato se non esiste)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
it: Sostituito dal riassunto articolo/pagina (senza autogenerazione)

en: Replaced with the post/page modified time
it: Sostituito con l'ora di modifica del post/pagina

en: Replaced with the posts focus keyword
it: Rimpiazzato dalla parola chiave principale dell'articolo

en: Replaced with the primary category of the post/page
it: Sostituito con la categoria principale nell'articolo/pagina

en: Replaced with the slug which caused the 404
it: Sostituito con l'abbreviazione che ha causato l'errore 404

en: Replaced with the tag description
it: Sostituito dalla descrizione del tag

en: Replaced with the term description
it: Sostituito dalla descrizione del termine

en: Replaced with the term name
it: Sostituito dal nome del termine

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
it: Sostituito con il titolo della pagina padre della pagina corrente

en: Replaced with the title of the post/page
it: Sostituito dal titolo del post/pagina

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
it: Errore nella richiesta: "%s" (%scommon license notices%s)

en: Request timed out or site is blocking Google.
it: La richiesta è scaduta o il sito sta bloccando Google.

en: Response code
it: Codice di risposta

en: Restore Default Settings
it: Ripristina impostazioni iniziali

en: Restore site to default settings
it: Reimposta il sito ai valori predefiniti

en: Restore site to defaults
it: Reimposta il sito

en: SEO Settings
it: Impostazioni SEO

en: SEO Title
it: Titolo SEO

en: SEO title
it: titolo SEO

en: SEO: Bad
it: SEO: Pessimo

en: SEO: Good
it: SEO: Buono

en: SEO: No Focus Keyword
it: SEO: Parola chiave principale mancante

en: SEO: Post Noindexed
it: SEO: Articolo in noindex

en: Save MultiSite Settings
it: Salva le impostazioni multisito

en: Save Profile
it: Salva profilo

en: Save changes to .htaccess
it: Salva i cambiamenti in .htaccess

en: Save changes to Robots.txt
it: Salva i cambiamenti in Robots.txt

en: Save your settings to activate XML Sitemaps.
it: Salve le impostazioni per attivare la Sitemap XML.

en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
it: Integra naturalmente WooCommerce con %1$s ed ottieni funzionalità extra!

en: Search
it: Ricerca

en: Search Console
it: Console di ricerca

en: Search for "%s"
it: Ricerca per "%s"

en: Search pages
it: Ricerca pagine

en: Security
it: Sicurezza

en: See the help tab for more info.
it: Consulta il tab Aiuto per maggiori informazioni.

en: Separator between breadcrumbs
it: Separatore tra i breadcrumbs

en: Server Error
it: Errore del server

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
it: Il server richiede una autenticazione o sta bloccando l'accesso al sito del googlebot.

en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
it: L'impostazione "%s" non è più in uso ed è stata scartata.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings Updated.
it: Impostazioni aggiornate.

en: Settings could not be imported:
it: Le impostazioni non possono essere importate:

en: Settings successfully imported.
it: Impostazioni importate con successo.

en: Show
it: Visualizza

en: Show Blog page
it: Vedi la pagina del Blog

en: Show information about errors in category 'Access Denied'
it: Mostra informazioni  sugli errori legati alla categoria "Accesso Negato"

en: Show information about errors in category 'Blocked'
it: Mostra informazioni sugli errori legati alla categoria "Bloccato"

en: Show information about errors in category 'Not Found'
it: Mostra informazioni sugli errori legati alla categoria "Non Trovato"

en: Show information about errors in category 'Other'
it: Mostra informazioni sugli errori legati alla categoria "Altro"

en: Show information about errors in category 'Server'
it: Mostra informazioni sugli errori legati alla categoria "Server"

en: Show information about errors in category 'Soft 404'
it: Mostra informazioni sugli errori legati alla categoria "Soft 404"

en: Show information about the content analysis
it: Mostra informazioni sul contenuto analizzato

en: Show information about the focus keyword
it: Mostra informazioni sulle focus Keyword

en: Show information about the snippet editor
it: Mostra informazioni sullo snippet editor

en: Site Admins (default)
it: Amministratori del sito (predefinito)

en: Site ID
it: ID Sito

en: Site-wide default: %s
it: Default di sistema: %s

en: Sitewide meta settings
it: Impostazioni meta del sito

en: Sitewide settings
it: Impostazioni globali

en: Slug preview:
it: Anteprima Slug:

en: Snippet Editor Help
it: Aiuto Snippet Editor

en: Snippet editor
it: Editore Snippet

en: Snippet preview
it: Anteprima Snippet

en: So remember: If you change the %sattachment redirection setting%s in the future, the below settings will take effect for *all* media items.
it: Quindi ricorda: se in futuro cambierai %sle impostazioni di reindirizzamento degli allegati%s, le impostazioni seguenti avranno effetto per *tutti* gli elementi dei media.

en: So, we&#8217;ve come to the end of the tour. If you like the plugin, please %srate it 5 stars on WordPress.org%s!
it: Siamo arrivati alla fine del tour. Se ti è piaciuto il plugin, %srate votaci con 5 stelle su Wordpress.org%s!

en: Social settings
it: Impostazioni Social

en: Something went wrong. Please try again later.
it: Qualcosa non ha funzionato. Per favore riprova più tardi.

en: Special Pages
it: Pagine speciali

en: Start Tour
it: Inizia il tour

en: Strip the category base (usually %s) from the category URL.
it: Rimuovi la base delle categorie (tipicamente %s) dall'URL di categoria.

en: Subpages of archives
it: Sottopagine degli Archivi

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Subscribe to our Newsletter
it: Iscriviti alla nostra newsletter

en: Successfully cleared all Facebook Data
it: Eliminati con successo tutti i dati Facebook

en: Successfully removed admin %s
it: Rimosso amministratore %s

en: Summary
it: Sommario

en: Summary with large image
it: Sommario con immagini grandi

en: Super Admins only
it: Solo super amministratori

en: Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
it: I simboli sono visualizzati nella dimensione con cui appariranno nei risultati di ricerca.

en: Tab: Security
it: Scheda: Sicurezza

en: Tab: Webmaster Tools
it: Scheda: Strumenti Webmaster

en: Tab: Your Info / Company Info
it: Scheda: I tuoi dati / Dati societari

en: Take note:
it: Prendi nota:

en: Take this tour to quickly learn about the use of this plugin.
it: Seguire questa panoramica per imparare velocemente l'utilizzo di questo plugin.

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for post types
it: Tassonomia da mostrare nei breadcrumbs per i post types

en: Template explanation
it: Spiegazione del modello

en: Templates and settings
it:  Template e impostazioni

en: Term is set to noindex.
it: Il termine è impostato su noidex.

en: Thank you for updating %1$s!
it: Grazie di aver aggiornato %1$s!

en: Thank you for using our plugin and good luck with your SEO!<br/><br/>Best,<br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s
it: Grazie per usare il nostro plugin e buona fortuna per il tuo SEO!<br/><br/>Con i migliori auguri,<br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s

en: The %1$s data has been removed. You will have to reauthenticate if you want to retrieve the data again.
it: I dati di %1$s sono stato rimossi. Sarà necessario ripetere l'autenticazione se si desidera recuperare i dati nuovamente.

en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
it: L'installazione del plugin  %1$s è incompleta. Fare riferimento alle  %2$sistruzioni per l'installazione%3$s.

en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
it: I plugin %1$s potrebbero causare problemi quando utilizzati in combinazione con %2$s.

en: The Breadcrumbs title is used in the breadcrumbs where this %s appears.
it: Sarà utilizzato il titolo impostato nei Breadcrumbs dove appare "%s".

en: The SEO title contains the focus keyword, at the beginning which is considered to improve rankings.
it: Il titolo di pagina contiene la parola chiave all'inizio che è considerato più rilevante per i posizionamenti.

en: The SEO title contains the focus keyword, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
it: Il titolo di pagina contiene la parola chiave, ma questa non appare all'inizio; prova a spostarla all'inizio.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
it: L'estensione Standard PHP Library (SPL) non pare disponibile. Richiedi al tuo host di abilitarla.

en: The URL that this page should redirect to.
it: La URL alla quale questa pagina deve reindirizzare.

en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to noindex posts or change the canonical. These are things you might not want if you don't trust your authors, so by default, only administrators can do this. Enabling the advanced box allows all users to change these settings.
it: La sezione avanzata delle meta box di Yoast SEO permette ad un utente di non indicizzare un post o cambiare la canonicizzazione. Potresti tovarti in situazioni spiacevoli, specie se non hai fiducia nei tuoi autori, quindi di default solo l'amministratore può attivarla. Abilitando il box avanzato, permetti a tutti gli utenti di cambiare questa impostazione.

en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %sCross domain canonical%s supported too.
it: La URL canonica a cui questa pagina dovrebbe puntare; lasciare in bianco per utilizzare il permalink di default. Supportati anche i %scross domain canonici%s.

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
it: Il link alla URL canonical è mostrato nella pagina archivio per questo termine.

en: The copy scores %1$s in the %2$s test, which is considered %3$s to read. %4$s
it: Il testo ha un valore di %1$s nel test %2$s, che è considerato %3$s da leggere. %4$s

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
it: L'impostazione di default del blog deve essere l'id numerico del blog che vuoi usare come default.

en: The default card type to use
it: Il tipo di card di default da usare

en: The featured image should be at least 200x200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
it: L'immagine in evidenza deve avere una dimensione di almeno 200x200 pixel per poter essere utilizzata da facebook e altri social media.

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
it: L'estensione del filtro sembra non essere disponibile. Suggeriamo di richiedere l'abilitazione al proprio gestore hosting.

en: The first tab will show you site-wide settings for titles, normally you'll only need to change the Title Separator.
it: La prima linguetta mostrerà le impostazioni per i titoli su tutto il sito, normalmente dovreste solo cambiare il Separatore del Titolo

en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
it: La prima vera soluzione SEO tutto-in-uno per WordPress, comprendente una singola pagina di analisi dei contenuti, sitemap XML e molto altro.

en: The focus keyword '%1$s' does not appear in the SEO title.
it: La parola chiave di riferimento '%1$s'  non appare nel titolo della pagina.

en: The focus keyword appears in %2$d (out of %1$d) subheadings in the copy. While not a major ranking factor, this is beneficial.
it: La parola chiave appare in %2$d(su %1$d) sotto testate nel documento. Sebbene non sia un fattore principale di posizionamento, è certamente di aiuto.

en: The focus keyword appears in the URL for this page.
it: La parola chiave di riferimento appare nell' URL di questa pagina.

en: The focus keyword appears in the first paragraph of the copy.
it: La parola chiave appare nel primo paragrafo del testo.

en: The focus keyword does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
it: La parola chiave non appare nella URL di questa pagina. Se decidi di rinominare l'URL assicurati di controllare che la vecchia URL redirezioni con un 301 a quella nuova!

en: The focus keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy. Make sure the topic is clear immediately.
it: La parola chiave non appare nel primo paragrafo del testo. Assicurati che l'argomento sia chiaro da subito.

en: The following file(s) is/are blocking your XML sitemaps from working properly:
it: Il/i seguente/i file(s) impedisce/ono alla tua XML sitemap di funzionare correttamente

en: The frontpage settings allow you to set meta-data for your homepage, whereas the default settings allow you to set a fallback for all posts/pages without images.
it: Le impostazioni della frontpage ti permettono di inserire i meta-data per la tua homepage, laddove le impostazioni di default ti permettono di impostare tali dati per tutti i post/pagine senza immagini.

en: The images on this page are missing alt attributes.
it: Le immagini in questa pagina non presentano i tag alt.

en: The images on this page contain alt attributes with the focus keyword.
it: Le immagini in questa pagina contengono l'attributo ALT con la parola chiave di riferimento.

en: The images on this page contain alt attributes.
it: Le immagini in questa pagina contengono l'attributo ALT

en: The images on this page do not have alt attributes containing your focus keyword.
it: Le immagini in questa pagina non presentano tag alt contenenti la tua la parola chiave.

en: The issues have been successfully reloaded!
it: I problemi sono stati ricaricati con successo!

en: The keyword density is %1$s, which is a bit low; the focus keyword was found %2$d times.
it: La ricorrenza della parola chiave è %1$f%, è un po' bassa; la parola chiave è stata trovata %2$d volte.

en: The keyword density is %1$s, which is great; the focus keyword was found %2$d times.
it: La ricorrenza della parola chiave è %1$s%%, che è un bene; la parola chiave è stata trovata %2$d volte.

en: The keyword density is %1$s, which is over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
it: La frequenza della parola chiave è %1$s, che supera il valore consigliato massimo %3$s; la parola chiave principale è stata trovata %2$d volte.

en: The keyword density is %1$s, which is way over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
it: La ricorrenza della parola chiave è  %1$f%, che va oltre il massimo consigliato del 2.5%%; la parola chiave è stata trovata %2$d volte.

en: The meta description contains the focus keyword.
it: La meta description contiene la parola chiave di riferimento.

en: The meta description is under %1$d characters, however up to %2$d characters are available.
it: La meta description è inferiore a %1$d caratteri, sono ancora disponibili %2$d caratteri.

en: The old data of the imported plugin was deleted successfully.
it: I vecchi dati del plugin importato sono stati eliminati.

en: The page title contains %1$d character, which is less than the recommended minimum of %2$d characters. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy. | The page title contains %1$d characters, which is less than the recommended minimum of %2$d characters. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
it[0]: Il titolo di pagina contiene %3$d caratteri, che è inferiore alla lunghezza raccomandata di %1$d caratteri. Usa questo spazio per aggiungere variazioni di parole chiave o per creare una descrizione persuasiva.

en: The page title contains %1$d character, which is more than the viewable limit of %2$d characters; some words will not be visible to users in your listing. | The page title contains %1$d characters, which is more than the viewable limit of %2$d characters; some words will not be visible to users in your listing.
it[0]: Il titolo di pagina contiene  %3$d caratteri, che è maggiore del limite visibile di %2$d caratteri; alcune parole non saranno visibili agli utenti nell'elenco.

en: The page title is between the %1$d character minimum and the recommended %2$d character maximum.
it: La lunghezza del titolo della pagina è inclusa fra i %1$d e i %2$d caratteri, rispettivamente il minimo e il massimo raccomandato.

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
it: È stato rilevato il plugin All-In-One-SEO. Desideri %simport le sue impostazioni%s?

en: The plugin wpSEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
it: È stato rilevato il plugin wpSEO. Vuoi fare un %simport dei suoi settings%s.

en: The post %s appeared first on %s.
it: L'articolo %s proviene da %s.

en: The powerful functions of %1$s can be extended with %3$sYoast premium plugins%4$s. These premium plugins require the installation of %1$s or %2$s and add specific functionality. You can read all about the Yoast Premium Plugins %3$shere%4$s.
it: Le potenti funzioni di %1$s possono essere estese con i %3$splugin premium di Yoast%4$s. Questi plugin premium richiedono l'installazione di %1$s o %2$s e aggiungono specifiche funzionalità. Puoi leggere tutto sui plugin premium di Yoast  %3$squi%4$s.

en: The premium version of %1$s with more features & support.
it: La versione premium di  %1$s con molte altre funzionalità e l'assistenza.

en: The recommended image size for %1$s is %2$spx.
it: La dimensione dell'immagine consigliata per %1$s è %2$spx.

en: The separator defined in your theme's %s tag.
it: Il separatore definito nel tag %s del tuo tema.

en: The site's name
it: Il nome del sito

en: The site's tag line / description
it: Il motto/descrizione di questo sito

en: The slug for this page contains a %1$sstop word%2$s, consider removing it. | The slug for this page contains %1$sstop words%2$s, consider removing them.
it[0]: Lo slug di questa pagina contiene una %1$sstop word%2$s, valuta se rimuoverla.
it[1]: Lo slug di questa pagina contiene delle %1$sstop words%2$s, valuta se rimuoverle.

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
it: L'abbreviazione di questa pagina è troppo lunga, prova ad abbreviarla.

en: The specified meta description is over %1$d characters. Reducing it will ensure the entire description is visible.
it: La meta description specificata supera i %2$d caratteri. Ridurla assicurerà la completa visibilità della descrizione.

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
it: L'URL di destinazione non esiste, ma il server non restituisce un errore 404 (file non trovato).

en: The templates are built using variables. You can find all these variables in the help tab (in the top-right corner of the page). The settings allow you to set specific behavior for the post types.
it: I Template sono costruiti utilizzando le variabili. Potete trovare tutte queste variabili nella scheda di aiuto (in alto a destra della pagina). Le impostazioni consentono di definire un comportamento specifico per i post types.

en: The text contains %1$d word, this is below the %2$d word recommended minimum. Add more useful content on this topic for readers. | The text contains %1$d words, this is below the %2$d word recommended minimum. Add more useful content on this topic for readers.
it[0]: Il testo contiene %1$d parole, sotto il minimo raccomandato di %2$d parole. Aggiungi a questo topic dell'altro contenuto utile per i lettori.

en: The text contains %1$d word, this is far too low and should be increased. | The text contains %1$d words, this is far too low and should be increased.
it[0]: Il testo contiene %1$d parole. Queste sono davvero troppo poche e bisogna aumentarle.

en: The text contains %1$d word, this is more than the %2$d word recommended minimum. | The text contains %1$d words, this is more than the %2$d word recommended minimum.
it[0]: Il testo contiene %1$d parole, questo è più del minimo raccomandato di %2$d  parole.

en: The text contains %1$d word, this is slightly below the %2$d word recommended minimum. Add a bit more copy. | The text contains %1$d words, this is slightly below the %2$d word recommended minimum. Add a bit more copy.
it[0]: Il testo contiene %1$d parole, è leggermente al di sotto del minimo raccomandato di %2$d parole. Aggiungi un po' di contenuto.

en: The text contains %1$d word, which is below the recommended minimum of %2$d word. Add more useful content on this topic for readers. | The text contains %1$d words, which is below the recommended minimum of %2$d words. Add more useful content on this topic for readers.
it[0]: Il testo contiene %1$d parola. Questo è al di sotto del minimo raccomandato di %2$d parola. Aggiungi altro contenuto utile sull'argomento per i tuoi lettori.
it[1]: Il testo contiene %1$d parole. Questo è al di sotto del minimo raccomandato di %2$d parole. Aggiungi altro contenuto utile sull'argomento per i tuoi lettori.

en: The text contains %1$d word, which is more than the recommended minimum of %2$d word. | The text contains %1$d words, which is more than the recommended minimum of %2$d words.
it[0]: il testo contiene %1$d parola, che è più del numero minimo di parole  raccomandato di %2$d parola.
it[1]: il testo contiene %1$d parole, che è più del numero minimo di parole  raccomandato di %2$d parole.

en: The text does not contain any subheadings. Add at least one subheading.
it: Il testo non contiene voci.. Aggiungere almeno una voce.

en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
it: Le impostazioni di titolo &amp; meta per %1$s sono composte da variabili che sono sostituite da valori specifici della pagina quando quest'ultima è visualizzata. I tab sulla sinistra illustrano le variabili disponibili.

en: The user sitemap contains the author archive URLs for every user on your site.
it: La sitemap utente contiene l'archivio degli URL per ogni utente del tuo sito

en: Theme License
it: Licenza del tema

en: There were no profiles found
it: Nessun profilo trovato

en: There&#8217;s more to learn about WordPress &amp; SEO than just using this plugin. A great start is our article %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.
it: Per conoscere WordPress SEO c'è molto altro da imparare oltre al semplice utilizzo di questo plugin. Un ottimo aiuto per iniziare te lo da il nostro articolo %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.

en: These are the General settings for %1$s, here you can restart this tour or revert the %1$s settings to default.
it: Queste sono le impostazioni generali di %1$s, qui puoi ricominciare questo tour o reimpostare le impostazioni iniziali di %1$s.

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
it: Questi sono il titolo la descrizione e l'immagine utilizzata nei meta tag Open Graph nella pagina principale del tuo sito..

en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
it: Queste pagine saranno %s di default, quindi non appariranno mai nei risultati delle ricerche.

en: This %s follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
it: Questo/a %s segue le regole di indicizzazione impostate in Titoli e Metadati, da qui è possibile cambiarne il comportamento.

en: This Facebook user has already been added as an admin.
it: Questo utente Facebook è già stato aggiunto come amministratore.

en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in Google's Knowledge Graph. You can be either a company, or a person, choose either:
it: Questo dato viene riportato come metadata nel tuo sito. &Egrave; destinato a comparire nel Knowledge Graph di Google. Puoi scegliete se essere una societ&agrave; o una persona:

en: This export includes taxonomy metadata
it: Questa esportazione include la tassonomia dei metadata

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
it: Questa opzione e' utilizzata per aggiungere automaticamente contenuti al tuo RSS. Più nello specifico, è progettata per aggiungere links che rimandino al tuo blog e ai tuoi articoli, in modo che gli stupidi scrapers aggiungeranno a loro volta automaticamente questi links, aiutando i motori di ricerca ad identificarti come la fonte originale dei contenuti.

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
it: Questo ti aiuta a creare URL più pulite, rimuovendo in automatico le stopword.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
it: Questa immagine viene utilizzata se un/a articolo/pagina che vengono condivisi non contengono alcuna immagine.

en: This is a settings export file for the %1$s plugin by Yoast.com
it: File di esportazione delle impostazioni del plugin %1$s di Yoast.com

en: This is where you	set the titles and meta-information for all your post types, taxonomies, archives, special pages and for your homepage. The page is divided into different tabs. Make sure you check &#8217;em all out!
it: Qui puoi impostare →	i titoli e le meta-informazioni per tutti i tipi di post, tassonomie, archivi, pagine speciali e per la vostra homepage.  La pagina è divisa in diverse schede. Assicurati di controllarle entrambe.

en: This is where you would enter the license keys for one of our premium plugins, should you activate one.
it: Questo è dove è necessario immettere le chiavi di licenza per uno dei nostri plugin premium, si dovrebbe attivare.

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
it: Questo deve essere un blog esistente. Il blog %s non esiste o è stato segnato come cancellato.

en: This page has %1$s nofollowed link(s) and %2$s normal outbound link(s).
it: Questa pagina ha in uscita %2$s link nofollow e %3$s link normali.

en: This page has %1$s outbound link(s), all nofollowed.
it: Questa pagina ha %2$s link in uscita, tutti nofollow.

en: This page has %1$s outbound link(s).
it: Questa pagina ha %1$s link in uscita.

en: This plugin adds XML sitemaps to your site. The sitemaps are automatically updated when you publish a new post, page or custom post and Google and Bing will be automatically notified.
it: Questo plugin aggiunge le sitemap xml al tuo sito. Le sitemap sono aggiornate automaticamente quando pubblichi un nuovo articolo, pagina o custom post e la notifica verrà inviata automaticamente a Google e Bing.

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
it: Questa impostazione previene il funzionamento delle repliche annidate quando un utente ha JavaScript disabilitato ma, su grossi siti, può anche significare un <em>grande</em> miglioramento dell indicizzazione da parte dei motori di ricerca quando si hanno moltissimi commenti.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
it: Il sito non è stato attivato correttamente su yoast.com è ciò non permette la verifica di aggiornamenti futuri. Attiva il tuo sito con una chiave di licenza valida.

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
it: Questo strumento consente di modificare rapidamente file importanti per il SEO, come il vostro robots.txt e, se ne avete uno, il file .htaccess.

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
it: Questo strumento permette di cambiare rapidamente i titoli e le descrizioni dei tuoi post e pagine senza dover andare nell'editor per ognuno di essi.

en: Title
it: Titolo

en: Title &amp; Metas settings
it: Impostazioni titoli & metadati

en: Title Separator
it: Separatore del titolo

en: Title optimization
it: Ottimizzazione del titolo

en: Title template
it: Titolo del template

en: Title to use for Author page
it: Titolo da usare per la pagina autore

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
it: Titolo da usare nel percorso del breadcrumb in questa pagina

en: Titles &amp; Metas
it: Titoli &amp; Metadati

en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
it: Per %1$sconvalidare il tuo sito con Pinterest%2$s, aggiungi qui il meta tag:

en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code.
it: Per consentire %1$s di recuperare le proprie %2$s informazioni, inserisci il tuo Codice di Autorizzazione di Google.

en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s for your site, you need to specify a Facebook Admin. This can be a user. If you have an app for your site, you could use that as well.
it: Per essere in grado di accedere al  %sFacebook Insights%s del tuo sito, hai bisogno di specificare un amministratore Facebook. Può essere un utente ma se hai una app per il tuo sito, potresti usare quella. Per la maggior parte delle persone, un utente è tuttavia sufficiente.

en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s, you need to add a user here. The name is used for reference only, the ID is used for verification.
it: Per accedere a %1$sFacebook Insights%2$s, devi aggiungere qui un utente. Il nome verrà utilizzato solo come riferimento, l'ID verrà usato come verifica.

en: To be able to add and analyze multiple keywords for a post or page you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support, updates and upgrades, on %2$s.
it: Per poter aggiungere ed analizzare parole chiave multiple  per un post o pagina hai bisogno di %1$s. Puoi acquistare il plugin, incluso di un anno di supporto e aggiornamenti, su %2$s.

en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
it: Per essere in grado di creare un redirect e risolvere questo problema, avete bisogno di %1$s. È possibile acquistare il plugin, compreso un anno di assistenza e aggiornamenti, su %2$s.

en: To inform Google about your social profiles, we need to know their URLs.
it: Per informare Google dei tuoi profili social, dobbiamo conoscere i rispettivi URL.

en: Toggle license status
it: Cambia stato della licenza

en: Tools
it: Strumenti

en: Translation of %s
it: Traduzione di %s

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
it: Prova a creare frasi più brevi per migliorare la leggibilità.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
it: Prova a creare frasi più brevi, usa parole meno difficili per migliorare la leggibilità.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
it: Sto provando a costruire una chiave sicura della cache della sitemap, ma la combinazione di suffisso e prefisso lascia poco spazio di azione. Probabilmente stai cercando di elaborare una pagina con molti caratteri.

en: Twitter Username
it: Nome utente Twitter

en: Twitter metadata
it: Metadati di Twitter

en: Twitter username (without @)
it: Username Twitter (senza @)

en: URL points to a non-existent page.
it: URL punta a una pagina che non esiste

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
it: Scompattamento fallito - il file settings.ini non è stato trovato.

en: Unzipping failed with error "%s".
it: Scompattamento fallito con errore "%s".

en: Updated Robots.txt
it: Aggiorna Robots.txt

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
it: Aggiornando questo tema perderai ogni personalizzazione che hai fatto. Scegli 'Cancella' per interrompere, 'OK' per aggiornare.

en: Upgrade to %1$s &raquo;
it: Fai l'upgrade a %1$s &raquo;

en: Upload Image
it: Carica immagine

en: Upload failed.
it: Caricamento fallito.

en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
it: L'utilizzo della funzione breadcrumbs è spiegata nel %1$snostro articolo nelle knowledge-base sull'implementazione dei breadcrumbs%2$s.

en: Use %1$s default (Currently: %2$s)
it: Usa %1$s predefinito (Attualmente: %2$s)

en: Use Image
it: Usa immagine

en: Use meta keywords tag?
it: Usare i tag meta keywords?

en: User sitemap
it: Sitemap utenti

en: Users without posts
it: Utenti senza articoli

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
it: Usando questo modulo sarà possibile impostare il sito con i valori predefiniti di SEO.

en: Video tutorial
it: Tutorial Video

en: View
it: Visualizzazione

en: View &#8220;%s&#8221;
it: Visualizzazione &#8220;%s&#8221;

en: View Changes
it: Visualizza le modifiche

en: WP Page Title
it: Titolo pagina WP

en: Want to be a %s Expert?
it: Vuoi diventare un Esperto di %s?

en: Want to help us develop? Read our %1$scontribution guidelines%2$s!
it: Vuoi aiutarci a sviluppare? Leggi le nostre %1$scontribution guidelines%2$s!

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
it: Attenzione: anche se da qui puoi impostare i valori meta per le impostazioni per i robot, l'intero sito è impostato come da non indicizzare nelle impostazioni generali di privacy, quindi queste impostazioni non avranno alcun effetto.

en: Warning: the variable %s cannot be used in this template.
it: Attenzione: la variabile %s non pu&ograve; essere utilizzata in questo template

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
it: Non siamo riusciti a creare una connessione alle nostre API per verificare il codice (o codici) di licenza. Si prega di chiedere al vostro hoster di consentire le connessioni in uscita dal vostro server verso %s.

en: We've summarized the most recent changes in %s.
it: Abbiamo creato un sommario delle modifiche più recenti in %s.

en: We've updated our SEO score algorithm. %1$sClick here to recalculate the SEO scores%2$s for all posts and pages.
it: Abbiamo aggiornato i nostri algoritmi per il punteggio SEO. %1$sClicca qui per ricalcolare il punteggio SEO%2$s per tutti i post e le pagine.

en: Webmaster Tools
it: Strumenti per Webmaster

en: Webmaster Tools verification
it: Strumenti Verifica Webmaster

en: Website name
it: Nome sito web

en: What are XML sitemaps?
it: Cosa sono le Sitemaps XML?

en: What does the plugin do with XML Sitemaps?
it: Cosa fa il plugin con le Sitemap XML?

en: What’s new in %s
it: Novità nella %s

en: While most of the development team is at %1$sYoast%2$s in the Netherlands, %3$s is created by a worldwide team.
it: Mentre la maggior parte del team di sviluppo si trova a %1$sYoast%2$s, in Olanda, %3$s viene creato da un team da tutto il mondo.

en: Who should have access to the %1$s settings
it: Chi dovrebbe avere accesso alle impostazioni di %1$s

en: Why Google won't display the right page title
it: Perché Google non mostrerà il titolo corretto delle pagine

en: With %1$sTwitter Cards%2$s, you can attach rich photos, videos and media experience to tweets that drive traffic to your website. Simply check the box, sign up for the service, and users who Tweet links to your content will have a &#8220;Card&#8221; added to the tweet that&#8217;s visible to all of their followers.
it: Con la %1$sTwitter Cards%2$s, puoi allegare foto, video ed altre esperienze multimediali nei tweet che creeranno traffico verso il tuo sito. Seleziona il box, iscriviti al servizio e gli utenti che sono collegati ai tuoi contenuti su Twitter riceveranno una &#8220;Card&#8221; collegata al tweet che &#8217;s sarà visibile a tutti i loro followers.

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
it: I dati e le impostazioni del framework SEO di WooThemes sono stati importati con successo.

en: XML Sitemaps
it: Sitemaps XML

en: XML sitemap functionality
it: funzionalità sitemap XML

en: Yoast SEO has %1$snot been able to fetch your site’s indexability status%2$s from OnPage.org
it: Yoast SEO %1$s non è stato in grado di calcolare il tuo stato di indicizzazione %2$s da OnPage.org

en: Yoast SEO has %1$snot fetched your site’s indexability status%2$s yet from OnPage.org
it: Yoast SEO %1$s non ha ancora calcolato il tuo stato di indicizzabilità %2$s da OnPage.org

en: Yoast plugins share some code between them to make your site faster. As a result of that, we need all Yoast plugins to be up to date. We've detected this isn't the case, so please update the Yoast plugins that aren't up to date yet.
it: I plugin di Yoast condividono parte del codice tra di loro per rendere il sito più veloce. Per questo motivo abbiamo bisogno che tutti i plugin di Yoast siano aggiornati. Abbiamo rilevato che in questo caso non è così, quindi si prega di aggiornare i plugin di Yoast che non sono ancora aggiornati.

en: You are not allowed to access this page.
it: Non hai il permesso di accedere a questa pagina.

en: You can add the verification codes for the different Webmaster Tools programs here. We highly encourage you to check out both Google and Bing&#8217;s Webmaster Tools.
it: Qui puoi aggiungere i codici di verifica dei diversi servizi di strumenti per webmaster. Ti consigliamo caldamente di inserire i codici per Google e Bing.

en: You can choose to not include users without posts.
it: Puoi scegliere di non includere utenti senza articoli.

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
it: È possibile fare clic su ogni elemento nell'anteprima per passare all'editor.

en: You can determine the title and description for the blog page by %sediting the blog page itself &raquo;%s
it: Puoi impostare il titolo e la descrizione della pagina blog %sdalla pagina stessa &raquo;%s

en: You can determine the title and description for the front page by %sediting the front page itself &raquo;%s
it: Puoi impostare il titolo e la descrizione per la prima pagina %sediting direttamente la prima pagina&raquo;%s

en: You can exclude posts from the sitemap by entering a comma separated string with the Post ID's. The format will become something like: %1$s.
it: È possibile escludere articoli dalla sitemap inserendo una stringa separata da virgole contenente gli ID degli articoli. Il formato sarà qualcosa di simile: %1$s.

en: You can find your XML Sitemap here: %sXML Sitemap%s
it: Potete trovare la vostra Sitemap qui: %sXML Sitemap%s

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
it: Puoi usare il riquadro sottostante per verificare i differenti strumenti per webmaster, se il tuo sito è già verificato, non devi fare altro. Inserisci i codici di verifica:

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
it: È possibile utilizzare le seguenti variabili all'interno del contenuto, verranno sostituite dal valore mostrato qui a destra.

en: You can't edit %s that aren't yours.
it: Non puoi modificare i %s che non sono tuoi.

en: You can't edit %s.
it: Non puoi modificare %s.

en: You cannot create a robots.txt file.
it: Non puoi creare il file robots.txt

en: You cannot edit the .htaccess file.
it: Non puoi modificare il file .htaccess

en: You cannot edit the robots.txt file.
it: Non puoi modificare il file robots.txt

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
it: Non puoi sovrascrivere una variabile di sostituzione standard di WPSEO registrando una variabile con lo stesso nome. Utilizza piuttosto il filtro "wpseo_replacements" per aggiustare il valore di sostituzione.

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
it: Hai definito il tuo codice licenza usando la costante PHP %s.

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
it: <strong>NON</strong> devi creare la XML sitemap, verra' impiegato tempo per generarla dopo la pubblicazione di un articolo.

en: You do not have to create a redirect for URL %1$s because a redirect already exists. The existing redirect points to %2$s. If this is fine you can mark this issue as fixed. If not, please go to the redirects page and change the target URL.
it: Non devi creare un redirect per l'URL %1$s perché esiste già un redirect. Il redirect esistente punta a %2$s. Se questo va bene è possibile contrassegnare questo problema come risolto. In caso contrario, vai alla pagina di redirect e modifica l'URL di destinazione.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
it: Non appare il titolo dell'articolo nella URL dei tuoi articoli e pagine, si consiglia di inserirlo. Imposta la struttura del tuo permalink con <strong>/%postname%/</strong>.

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
it: Non hai il file robots.txt, creane uno qui.

en: You have a new issue concerning your SEO! | You have %d new issues concerning your SEO!
it[0]: Hai un nuovo problema relativo alla tua SEO!
it[1]: Hai %d nuovi problemi relativi alla tua SEO!

en: You have an unlimited license.
it: Hai una licenza illimitata.

en: You have not used your focus keyword in any subheading (such as an H2) in your copy.
it: All'interno del testo non è stata utilizzata alcuna parola chiave in nessuna delle sotto testate  (come ad esempio una H2).

en: You have used %d/%d activations.
it: Hai usato %d/%d attivazioni.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
it: Non è consentito utilizzare HTML.

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
it: Se hai delle variabili aggiuntive che vorresti evitare di ripulire, aggiungile qui separandole da una virgola.

en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
it: Devi %sandare sulle tue Impostazioni Lettura%s e rimuovere la casella di spunta per la Visibilità ai motori di ricerca.

en: You searched for
it: Hai cercato

en: You searched for %s
it: Si è cercato %s

en: You still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
it: Hai ancora il motto standard di WordPress, persino un motto vuoto è probabilmente migliore. %1$sPuoi correggerlo in personalizza%2$s.

en: You&#8217;ve just installed %1$s! Click &#8220;Start Tour&#8221; to view a quick introduction of this plugin&#8217;s core functionality.
it: Hai appena installato %1$s! Fai clic su "Inizia tour" per una introduzione rapida sulle funzionalità del core di questo plugin.

en: You're linking to another page with the focus keyword you want this page to rank for. Consider changing that if you truly want this page to rank.
it: Stai rimandando ad un'altra pagina attraverso la parola chiave con cui vorresti indicizzare questa pagina. Considera di modificarla se vuoi che questa pagina venga indicizzata.

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
it: Stai usando WordPress in %1$s. Finch&egrave; %2$s non sar&agrave; tradotto in %1$s al %3$d%%, non sar&agrave; distribuito con il plugin. &Egrave; possibile contribuire! Registrati a %4$s per aiutare a completare la traduzione al %1$s!

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
it: Stai usando Wordpress in un linguaggio che ancora non è supportato. Ci piacerebbe davvero %2$s che venisse fosse tradotto anche in quel linguaggio, ma sfortunatamente, non lo è ancora. Tu puoi cambiare tutto questo! Registrati a %4$s per aiutare a tradurlo!

en: You've never used this focus keyword before, very good.
it: Non hai mai usato questa parola chiave prima d'ora, molto bene.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
it: Hai raggiunto il tuo limite di attivazioni. Devi <a href="%s">fare un upgrade della tua licenza</a> per usarla in questo sito.

en: You've used this focus keyword %1$s%2$d times before%3$s, it's probably a good idea to read %4$sthis post on cornerstone content%5$s and improve your keyword strategy.
it: Hai già usato la keyword %1$s%2$d volte prima%3$s ; probabilmente è una buona idea dare un'occhiata a %4$squesto articolo sull'uso del cornerstone%5$s e migliorare così la tua strategia sulle keyword

en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
it: Hai già usato questa parola chiave %1$sun'altra volta%2$s, fai attenzione ad evidenziare l'URL più importante per questa parola chiave all'interno del tuo sito.

en: Your %s license has been activated.
it: La tua licenza %s è stata attivata.

en: Your %s license has been deactivated.
it: La tua licenza %s è stata disattivata.

en: Your %s license will expire on %s.
it: La tua licenza %s scadrà il %s.

en: Your Info
it: I tuoi dati

en: Your focus keyword contains a stop word. This may or may not be wise depending on the circumstances. Read %1$sthis article%2$s for more info. | Your focus keyword contains %3$d stop words. This may or may not be wise depending on the circumstances. Read %1$sthis article%2$s for more info.
it[0]: La tua parola chiave principale contiene uno o più caratteri sconsigliati (stop word). Il loro utilizzo potrebbe o non potrebbe essere consigliato. Leggi %1$squesto articolo%2$s per maggiori info.

en: Your homepage can be indexed by search engines.
it: La tua home page può essere indicizzata dai motori di ricerca.

en: Your input contains invalid characters. Please make sure both fields are filled in correctly.
it: Il testo inserito contiene caratteri non validi. Assicurati che entrambi i campi siano riempiti in modo corretto.

en: Your keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter.
it: La tua frase chiave contiene più di 10 parole, una frase chiave dovrebbe essere più corta.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
it: La tua licenza è scaduta. Puoi <a href="%s">estendere la tua licenza</a> per continuare ad utilizzarlo.

en: Your name
it: Il vostro nome

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
it: Il vostra server dispone di una versione non aggiornata del modulo PHP cURL  (versione: %s). Si prega di chiedere alla vostra societ&agrave; di hosting di aggiornare cURL ad una versione pi&ugrave; recente. &Egrave; possibile leggere altro a riguardo sul nostro %sKnowledge base%s.

en: Your text contains %2$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up! | Your text contains %1$d instances where %2$d or more consecutive sentences start with the same word. Try to mix things up!
it[0]: Il tuo testo contiene %2$d frasi consecutive che iniziano con lo stessa parola. Prova a variare!
it[1]: Il tuo testo contiene %1$d frasi dove %2$d o più frasi consecutive  iniziano con lo stessa parola. Prova a variare!

en: a,about,above,after,again,against,all,am,an,and,any,are,as,at,be,because,been,before,being,below,between,both,but,by,could,did,do,does,doing,down,during,each,few,for,from,further,had,has,have,having,he,he'd,he'll,he's,her,here,here's,hers,herself,him,himself,his,how,how's,i,i'd,i'll,i'm,i've,if,in,into,is,it,it's,its,itself,let's,me,more,most,my,myself,nor,of,on,once,only,or,other,ought,our,ours,ourselves,out,over,own,same,she,she'd,she'll,she's,should,so,some,such,than,that,that's,the,their,theirs,them,themselves,then,there,there's,these,they,they'd,they'll,they're,they've,this,those,through,to,too,under,until,up,very,was,we,we'd,we'll,we're,we've,were,what,what's,when,when's,where,where's,which,while,who,who's,whom,why,why's,with,would,you,you'd,you'll,you're,you've,your,yours,yourself,yourselves
it: a,su,sopra,dopo,nuovo,contro,tutto,am,una,e,qualsiasi,sono,come,a,essere,perché,stato,prima,essendo,di seguito,tra,entrambi,ma,da,potrebbe,fatto,fare,fa,facendo,giù,durante,ogni,pochi,per,da,inoltre,aveva,ha,avere,avendo,lui,aveva,che sarà lui,lui è,lei,qui,ecco,lei,lei stessa,lui,egli stesso,la sua,come,how,i,avevo,io,io sono,ho,se,in,in,è,esso,è,la sua,stesso,andiamo,me,di più,più,il mio,io stesso,né,di,on,una volta,soltanto,o,altre,dovrebbe,la nostra,il nostro,noi stessi,fuori,sopra,proprio,stesso,lei,aveva,si farà,lei è,dovrebbe,così,alcuni,tale,che,che,che è,il,loro,loro,loro,stessi,poi,là,c'è,questi,essi,avevano,faranno,sono,hanno,questo,quelli,attraverso,a,troppo,sotto,fino,up,molto,era,noi,saremmo,faremo,siamo,abbiamo,erano,che cosa,ciò che è,quando,quando di,dove,dov'è,che,mentre,che,che è,chi,perché,perché di,con,sarebbe,voi,faresti,potrai,sei,hai,il tuo,tuo,te,voi

en: archived
it: archiviato

en: difficult
it: difficile

en: easy
it: facile

en: fairly difficult
it: abbastanza difficile

en: fairly easy
it: abbastanza facile

en: mature
it: maturo

en: or
it: o

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Tutto <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Tutto <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Cestinato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Cestinati <span class="count">(%s)</span>

en: public
it: pubblico

en: search
it: cerca

en: very difficult
it: molto difficile

en: very easy
it: molto facile

en: wpSEO has been deactivated
it: wpSEO è stato disattivato
