Yoast SEO (for WordPress) - en to da translation catalogue (846 entries)

en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
da: "Maks. antal elementer per sitemap-side" skal være et positivt tal, hvilket %s ikke er. Ret venligst dette.

en: %1$d of the paragraphs contains less than the recommended minimum of %2$d words. Try to expand this paragraph, or connect it to the previous or next paragraph. | %1$d of the paragraphs contain less than the recommended minimum of %2$d words.  Try to expand these paragraphs, or connect each of them to the previous or next paragraph.
da[0]: %1$d af afsnittene indeholder færre end det anbefalede minimum på %2$d ord. Prøv at udvide dette afsnit, eller forbind det med det foregående eller efterfølgende afsnit.
da[1]: %1$d af afsnittene indeholder færre end det anbefalede minimum på %2$d ord. Prøv at udvide disse afsnit, eller forbind hvert enkelt af dem med det foregående eller efterfølgende afsnit.

en: %1$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information is about the same topic, and therefore belongs in one single paragraph? | %1$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information within each of these paragraphs is about the same topic, and therefore belongs in a single paragraph?
da[0]: %1$d af afsnittene indeholder flere end det anbefalede maksimum på %2$d ord. Er du sikker på, at al indholdet handler om samme emne og derfor hører hjemme i et enkelt afsnit?
da[1]: %1$d af afsnittene indeholder flere end det anbefalede maksimum på %2$d ord. Er du sikker på, at al indholdet i hvert enkelt af disse afsnit handler om samme emne og derfor hører hjemme i et enkelt afsnit?

en: %1$d of the subheadings is followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert another subheading. | %1$d of the subheadings are followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert additional subheadings.
da[0]: %1$d af afsnitsoverskrifterne har efterfølgende afsnit på mere end det anbefalede maksimum på %2$d ord. Prøv at indsætte en afsnitsoverskrift mere.
da[1]: %1$d af afsnitsoverskrifterne har efterfølgende afsnit på mere end det anbefalede maksimum på %2$d ord. Prøv at indsætte flere afsnitsoverskrifter.

en: %1$s Dashboard
da: %1$s-kontrolpanel

en: %1$s Extensions
da: %1$s udvidelser

en: %1$s Meta Box
da: %1$s meta-boks

en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
da: %1$s har nogle meget stærke indbyggede værktøjer:

en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
da: %1$s har opdaget, at du bruger version %2$s af %3$s. Opgradér venligst til den seneste version for at undgå kompatibilitetsproblemer.

en: %1$s detected you’re using a version of %2$s which is not compatible with %1$s. Please update %2$s to the latest version to use this feature.
da: %1$s har opdaget at du bruger en version af %2$s der ikke er kompatibel med %1$s. Opdatér venligst %2$s til den nyeste version for at bruge denne funktion.

en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
da: %1$s har automatisk opdaget, om det skal gennemtvinge omskrivning af titler på dine sider. Hvis du synes, det er forkert, og du ved, hvad du laver, kan du ændre indstillingen her.

en: %1$s has been updated to version %2$s. %3$sClick here%4$s to find out what's new!
da: %1$s er blevet opdateret til version %2$s. %3$sKlik her%4$s for at se, hvad der er nyt!

en: %1$s indexability check
da: %1$s-indeksabilitetstjek

en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
da: %1$s er ikke et gyldigt valg for, hvem der skal have adgang til %2$s-indstillingerne. Værdien nulstillet til standard.

en: %1$s of %2$s done.
da: %1$s af %2$s behandlet.

en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
da: %1$s af sætningerne indeholder %2$smere end %3$s ord%4$s, hvilket er mindre end eller lig med det anbefalede maksimum på %5$s.

en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.Try to shorten your sentences.
da: %1$s af sætningerne indeholder %2$smere end %3$s ord%4$s, hvilket er mere end det anbefalede maksimum på %5$s. Prøv at forkorte dine sætninger.

en: %1$s of the sentences contain a %2$spassive voice%3$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %4$s.
da: %1$s af sætningerne indeholder en %2$spassiv%3$s, hvilket er mindre end eller lig med det anbefalede maksimum på %4$s.

en: %1$s of the sentences contain a %2$spassive voice%3$s, which is more than the recommended maximum of %4$s. Try to use their active counterparts.
da: %1$s af sætningerne indeholder en %2$spassiv%3$s, hvilket er mere end det anbefalede maksimum på %4$s. Prøv at bruge de tilsvarende aktive former.

en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is great.
da: %1$s af sætningerne indeholder et %2$sovergangsord%3$s eller -frase, hvilket er fint.

en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is less than the recommended minimum of %4$s.
da: %1$s af sætningerne indeholder et %2$sovergangsord%3$s eller -frase, hvilket er mindre end det anbefalede minimum på %4$s.

en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
da: %1$s af ordene har %2$sover %3$s stavelser%4$s, hvilket er mindre end eller lig med det anbefalede maksimum på %5$s.

en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
da: %1$s af ordene har %2$sover %3$s stavelser%4$s, hvilket er mere end det anbefalede maksimum på %5$s.

en: %1$s settings
da: %1$s-indstillinger

en: %1$sYour homepage cannot be indexed by search engines%2$s. This is very bad for SEO and should be fixed.
da: %1$sDin hjemmeside kan ikke indekseres af søgemaskiner%2$s. Det er meget skidt med SEO-øjne og bør fikses.

en: %s Archive
da: %s Arkiv

en: %s Archives
da: %s Arkiv

en: %s Breadcrumbs
da: %s brødkrummer

en: %s Description
da: %s beskrivelse

en: %s Image
da: %s billede

en: %s License
da: %s licens

en: %s Posts Overview
da: %s indlægsoversigt

en: %s Title
da: %s titel

en: %s does not seem to be a valid %s verification string. Please correct.
da: %s ser ikke ud til at være en gyldig verifikationsstreng hos %s. Ret venligst.

en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
da: %s er ikke en korrekt Twitter-bruger-id. Indtast korrekt id.

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
da: %s ser ikke ud til at være en gyldig URL. Ret venligst dette.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
da: %s kunne ikke kontrollere for opdateringer grundet følgende fejl: <em>%s</em>

en: %s filter/action
da: %s filter/handling

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
da: %s er netværksaktiveret. Kontakt administratoren for dit websted omkring håndtering af licensen.

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
da: %s er netværksaktiveret. Du kan administrere din licens på <a href="%s">netværksadministratorens side med Licenser</a>

en: %s restored to default SEO settings.
da: %s er blevet nulstillet til standard SEO-indstillinger.

en: %s, Author at %s
da: %s, Forfatter på %s

en: %s: License Settings
da: %s: Licens-indstillinger

en: %sRenew your license now%s.
da: %sForny din licens nu%s.

en: &laquo; Back to Tools page
da: &laquo; Tilbage til Værktøjer

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
da: (deaktivér din licens, så den kan aktiveres på et andet WordPress-websted)

en: (no parent)
da: (ingen forælder)

en: .htaccess file
da: .htaccess fil

en: 301 Redirect
da: 301-viderestilling (redirect)

en: 404 pages
da: 404 sider

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
da: <a href="%s">Vidste du, at du kan opgradere din licens?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
da: <a href="%s">Din licens udløber om %d dage, vil du forny den?</a>

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
da: <b>Advarsel!</b> Du blokerer eksterne forespørgsler, hvilket betyder, du ikke vil modtage opdateringer til %s. Tilføj venligst %s til %s.

en: <strong>%s version %s</strong> is available. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Check out what's new</a> or <a href="%s" %s>update now</a>.
da: <strong>%s version %s</strong> er tilgængelig. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Tjek, hvad der er nyt</a> eller <a href="%s" %s>opdatér nu</a>.

en: A Sitemap is an XML file that lists the URLs for a site. It allows webmasters to include additional information about each URL: when it was last updated, how often it changes, and how important it is in relation to other URLs in the site. This allows search engines to crawl the site more intelligently.
da: En sitemap er en XML-fil, som laver en liste af URLʼer for webstedet. Den lader webmasteren tilføje yderligere information om hver URL:  hvornår den sidst blev opdateret, hvor ofte den ændres, og hvor vigtig den er i forhold til andre URLʼer på webstedet. Det giver søgemaskiner mulighed for at besøge og undersøge webstedet på en mere intelligent måde.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
da: Et link til arkivet for indlæggets forfatter, med forfatterens navn som som ankertekst.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
da: Et link til indlægget, med titlen som ankertekst.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
da: Et link til dit websted med dit websteds navn og beskrivelse som ankertekst.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
da: Et link til dit websted med dit websteds navn som ankertekst.

en: A meta description has been specified, but it does not contain the focus keyword.
da: En metabeskrivelse er blevet indtastet, men indeholder ikke fokussøgeordet.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
da: En udskiftningsvariabel kan ikke starte med "%%cf_" eller "%%ct_", da disse er forbeholdt variabler for brugerdefinerede felter og brugerdefinerede taksonomier i WPSEO-standardvariabler. Prøv at lave dit variabelnavn unikt.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
da: En erstatningsvariabel kan kun indeholde alfanumeriske tegn, understregningstegnet _ eller skråstregen /. Prøv at give din variabel et nyt navn.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name more unique.
da: En udskiftningsvariabel med det samme navn er allerede registreret. Prøv at gøre dit variabelnavn unik.

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Accounts
da: Konti

en: Action
da: Handling

en: Activate License
da: Aktiver licens

en: Activation failed:
da: Aktivering mislykkedes:

en: AdWords External
da: AdWords Ekstern

en: Add Another Facebook Admin
da: Tilføj en anden Facebook-admin

en: Add Facebook admin
da: Tilføj Facebook-administrator

en: Add Open Graph meta data
da: Tilføj Open Graph metadata

en: Add Open Graph meta data to your site's %s section, Facebook and other social networks use this data when your pages are shared.
da: Tilføj Open Graph-metadata til din websteds %s-sektion; Facebook og andre sociale netværk bruger disse data, når dine sider deles.

en: Add Twitter card meta data
da: Tilføj Twitter-card-metadata

en: Add Twitter card meta data to your site's %s section.
da: Tilføj metadata for Twitter-cards til dit websteds %s-sektion.

en: Add keyword
da: Tilføj nøgleord

en: Add some info here needed for Google's Knowledge Graph.
da: Tilføj information til brug i Googles Knowledge Graph her.

en: Add-ons
da: Udvidelser (add-ons)

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
da: Administrator besked: denne side viser ikke en meta-beskrivelse fordi den ikke har en. Du kan enten angive en specifikt for denne side eller gå til menuen SEO -> Titles og opsætte en skabelon.

en: Admin's Facebook user ID:
da: Administrators bruger-ID til Facebook:

en: Admin's name:
da: Administrators navn:

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
da: Avancerede <code>meta</code>robot-indstillinger for denne side.

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced Variables
da: Avancerede variable

en: Advanced part of the %1$s meta box
da: Avanceret del af %1$s-metaboksen

en: All SEO Scores
da: Alle SEO-bedømmelser

en: All of the options on these tabs are for advanced users only, if you don&#8217;t know whether you should check any, don&#8217;t touch them.
da: Indstillingerne under disse faneblade er kun for avancerede brugere. Hvis du ikke ved, om du skal bruge dem, så lad være med at ændre på noget.

en: All-In-One-SEO has been deactivated
da: All-In-One SEO er blevet deaktiveret

en: Alternate name
da: Alternativt navn

en: Always include
da: Inkluder altid

en: Always index
da: Altid index

en: Always noindex
da: Altid noindex

en: An error occured in the '%1$s' assessment
da: Der opstod en fejl i '%1$s'-beregningen.

en: Analysis
da: Analyse

en: Analyze entire site
da: Analysér hele sitet

en: Analyze this page
da: Analyser denne side

en: Anchor text for the Homepage
da: Link-tekst til forsiden

en: Anchor text for the homepage:
da: Ankertekst for forsiden:

en: Architect
da: Softwarearkitekt

en: Archives
da: Arkiver

en: Archives for
da: Arkiver for

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
da: Findes du i Google News? Forøg din trafik fra Google News ved at optimere din side dertil!

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille dine SEO-indstillinger?

en: As you are redirecting attachment URLs to parent post URLs, these settings will currently only have an effect on <strong>unattached</strong> media items!
da: Da du viderestiller URL'en for vedhæftninger til deres forælderindlæg, vil disse indstillinger pt. kun have effekt ved medieelementer, der <strong>ikke er vedhæftet nogen artikel</strong>!

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
da: Som du kan se, er der en oversættelse af denne plugin på %1$s. Denne oversættelse er i øjeblikket  %3$d%% komplet. Vi har brug for din hjælp til at gøre den færdig og rette eventuelle fejl. Du kan registrere dig på %4$s og hjælpe med at færdiggøre oversættelsen til %1$s!

en: Attachment caption
da: Tekst til vedhæftning

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URLs if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
da: Vedhæftninger til indlæg gemmes i databasen som indlæg. De er således tilgængelige under deres egen URL, hvis du ikke viderestiller dem. Hvis du aktiverer viderestillinger, vil vedhæftningen viderestille til det indlæg, det er vedhæftet.

en: Authenticate
da: Godkend

en: Author / user sitemap
da: Forfatter- / brugersitemap

en: Author archives
da: Forfatterarkiver

en: Auto detect
da: Auto-detekter

en: Back
da: Tilbage

en: Bad
da: Dårlig

en: Bad SEO score
da: Dårlig SEO-score

en: Basic Variables
da: Grundlæggende variable

en: Below are your published posts&#8217; SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
da: Nedenfor kan du se din SEO score for dine udgivne indlæg. Nu, vil være et godt tidspunkt at begynde at forbedre dine indlæg.

en: Blocked
da: Blokeret

en: Blog %s not found.
da: Blog %s blev ikke fundet.

en: Bold
da: Fed

en: Bold the last page
da: Sidste side med fed

en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines, yet might slow down your site.
da: Både %1$s og %2$s kan generere XML-sitemaps. To XML-sitemaps er ikke en fordel for søgemaskiner, men gør dit websted langsommere.

en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
da: Både %1$s og %2$s opretter OpenGraph-output, som kan få Facebook, Twitter, LinkedIn og andre sociale netværk til at bruge forkerte tekster og billeder, når dine sider bliver delt.

en: Breadcrumb for 404 Page
da: Brødkrumme for 404 siden

en: Breadcrumb for 404 pages:
da: Brødkrumme for 404-sider:

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Breadcrumbs Title
da: Brødkrumme-titel

en: Breadcrumbs separator:
da: Brødkrumme-separator:

en: Breadcrumbs title
da: Brødkrummetitel

en: Bulk editor
da: Masse-redigering

en: Buy %s
da: Køb %s

en: Buy the Yoast Local SEO plugin now to improve your site&#8217;s Local SEO and ranking in Google Maps!
da: Køb Yoast Local SEO-pluginnet nu og forbedr dit sites Local SEO og ranking i Google Maps.

en: Buy the Yoast News SEO plugin now and start optimizing to get your site featured in Google News!
da: Køb Yoast News SEO-pluginnet nu og begynd at optimere dit newssite, så det kan blive fremhævet i Google News!

en: Buy the Yoast SEO Premium plugin now and get access to extra features and 24/7 support!
da: Køb Yoast SEO Premium-pluginnet nu og få adgang til flere funktioner og support døgnet rundt ugen rundt.

en: Buy the Yoast Video SEO plugin now and optimize your videos for video search results and social media!
da: Køb Yoast Video SEO-pluginnet nu og optimér dine videoer for videosøgeresultater og sociale medier!

en: Buy the Yoast WooCommerce SEO plugin now and optimize your shop today to improve your product promotion!
da: Køb Yoast WooCommerce SEO-pluginnet nu og optimér din webbutik i dag, så du forbedrer markedsføringen af dine produkter.

en: CSS Validator
da: CSS-validering

en: Change URLs
da: Ændr URLs

en: Check Google Cache
da: Tjek Google Cache

en: Check Headers
da: Tjek headers

en: Check Inlinks (OSE)
da: Tjek indgående links (OSE)

en: Check Keyword Density
da: Tjek nøgleordstæthed

en: Check Rich Snippets
da: Kontrollér Rich snippets

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
da: Vælg det website, hvis indstillinger du ønsker at bruge som standard for alle de websteder, der er tilføjet på dit netværk. Hvis du vælger 'Ingen', vil de normale standardindstillinger i pluginnet blive brugt.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
da: Vælg symbolet som du vil bruge som titel-separator. Den vil blive vist f.eks. mellem din indlægstitel og dit websteds navn.

en: Choose whether you're a company or person
da: Vælg om du er et firma eller privat person

en: Clean up permalinks
da: Ryd op i permalinks

en: Clear all Facebook Data
da: Ryd al data fra Facebook

en: Close
da: Luk

en: Close snippet editor
da: Luk snippeteditor

en: Company
da: Firma

en: Company Info
da: Virksomhedsinformationer

en: Company Logo
da: FIrmalogo

en: Company Name
da: Firmanavn

en: Company or person
da: Firma eller person

en: Configure %1$s's OpenGraph settings
da: Konfigurér OpenGraph-indstillinger for %1$s

en: Configure %1$s's XML Sitemap settings
da: Konfigurér XML-sitemap-indstillinger for %1$s

en: Congratulations!
da: Tillykke!

en: Content
da: Indhold

en: Content Analysis Help
da: Hjælp Indholdsanalyse

en: Content Analysis: Bad SEO score
da: Indholdsanalyse: Dårlig SEO-score

en: Content Analysis: Good SEO score
da: Indholdsanalyse: God SEO-score

en: Content Analysis: Has feedback
da: Indholdsanalyse: Der er feedback

en: Content Analysis: OK SEO score
da: Indholdsanalyse: OK SEO-score

en: Content to put after each post in the feed
da: Indhold, der skal indsættes efter hvert indlæg i feedet

en: Content to put before each post in the feed
da: indhold, der skal indsættes før hvert indlæg i feedet

en: Copy home meta description
da: Kopier meta-beskrivelse fra forside

en: Could not write settings to file.
da: Indstillingerne kunne ikke skrives til fil.

en: Could not zip settings-file.
da: Kunne ikke komprimere indstillingsfil.

en: Crawl errors per page
da: Gennemgangsfejl per side

en: Create a redirect
da: Opret en viderestilling

en: Create redirect
da: Opret viderestilling

en: Create robots.txt file
da: Opret filen robots.txt

en: Creating redirects is a %s feature
da: Oprettelse af viderestillinger er en funktion i %s

en: Credits
da: Anerkendelse

en: Current URL:
da: Aktuel URL:

en: Current option:
da: Nuværende valg:

en: Current profile
da: Aktuel profil

en: Currently connected Facebook admins:
da: Facebook-admins forbundet nu:

en: Custom Post Type Archives
da: Arkiver til brugerdefineret indholdstyper

en: Dashboard
da: Kontrolpanel

en: Date archives
da: Datoarkiver

en: Date in Snippet Preview
da: Dato i forhåndsvisning af uddrag

en: Date-based archives
da: Datobaserede arkiver

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
da: Datobaserede arkiver kan i visse tilfælde også blive anset for at være duplikeret indhold (duplicate content, indhold kopieret til flere hjemmesider. o.a.).

en: Deactivate %s
da: Deaktivér %s

en: Deactivate License
da: Deaktivér licens

en: Debug Information
da: Debug-informationer

en: Default for post type, currently: %s
da: Standard for indholdstype, nuværende: %s

en: Default settings
da: Standardindstillinger

en: Delete the old data after import? (recommended)
da: Skal de gamle data slettes efter import? (anbefalet)

en: Description
da: Beskrivelse

en: Desktop
da: Stationær pc

en: Determine who has access to the plugins advanced settings on the post edit screen.
da: Afgør, hvem der har adgang til de avancerede indstillinger i dette plugin under redigering af indlæg.

en: Developer
da: Udvikler

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Dismiss this item.
da: Afvis denne.

en: Don't miss your crawl errors: %1$sconnect with Google Search Console here%2$s.
da: Overse ikke dine gennemgangsfejl: %1$sForbind med Google Search Console her%2$s.

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Files
da: Rediger filer

en: Edit snippet
da: Redigér snippet

en: Edit the content of your .htaccess:
da: Rediger indholdet af din .htaccess:

en: Edit the content of your robots.txt:
da: Rediger indholdet af din robots.txt:

en: Edit this item
da: Rediger dette element

en: Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps.
da: Enten slet dem (dette kan gøres med "Løs dette"-knappen) eller deaktivér %1$ss XML-sitemaps.

en: Email
da: E-mail

en: Email support
da: E-mailsupport

en: Email support is a %s feature
da: E-mailsupport er en %s-funktion

en: Enable Breadcrumbs
da: Aktiver brødkrummer

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URLs
da: Gennemtving en afsluttende skråstreg på alle kategori- og tag-URLʼer

en: Enroll in the %s training &raquo;
da: Tilmeld dig vores %s-kursus &raquo;

en: Enter the %sSite ID%s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
da: Indtast %swebsite-ID%s for det websted, hvis indstillinger du ønsker at bruge som standard for alle websites oprettet i dit netværk. Efterlad feltet tomt, hvis du ikke vil bruge funktionen (så vil de normale standardindstillinger i pluginnet blive anvendt).

en: Enter your focus keyword
da: Indtast dit fokussøgeord

en: Entries per page
da: Poster pr side

en: Error 404: Page not found
da: Fejl 404: Siden blev ikke fundet

en: Error creating %1$s export:
da: Fejl under oprettelse af %1$s-eksport:

en: Error: a redirect for this URL already exists
da: Fejl: en viderestilling for denne URL eksisterer allerede

en: Errors that occurred only when your site was crawled by Googlebot-Mobile (errors didn't appear for desktop).
da: Fejl, der opstod, da dit websted blev gennemgået af Googlebot-Mobile (fejl blev ikke fundet for desktop).

en: Errors that occurred when your site was crawled by Googlebot.
da: Fejl, der skete, da dit websted blev gennemgået af Googlebot.

en: Errors that only occurred when your site was crawled by Googlebot for feature phones (errors didn't appear for desktop).
da: Fejl, der kun skete, da dit websted blev gennemgået af Googlebot for gamle mobiler (fejlene opstod ikke for desktop).

en: Exclude user from Author-sitemap
da: Udeluk bruger fra forfatter-sitemap

en: Excluded Posts
da: Ekskluderede indlæg

en: Existing %1$s Title
da: Eksisterende %1$s-titel

en: Existing Yoast Meta Description
da: Eksisterende Yoast meta-beskrivelse

en: Expected an integer as input.
da: Forventede et input bestående af et heltal.

en: Export
da: Eksporter

en: Export your %1$s settings
da: Eksporter dine %1$s-indstillinger

en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
da: Eksporter dine %1$s indstillinger her for at importere dem igen senere eller for at importere dem på et andet websted.

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Extensions and Licenses
da: Udvidelser og licenser

en: Facebook / Open Graph metadata
da: Facebook-/Open Graph-metadata

en: Facebook / Opengraph metadata
da: Facebook- / Opengraph-metadata

en: Facebook Insights and Admins
da: Facebook-indsigt og -admins

en: Facebook Page URL
da: Facebook-side-URL

en: Facebook profile URL
da: Facebook-profil-URL

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
da: Aktivering af din licensnøgle mislykkedes. Din licensnøgle lader til at være ugyldig.

en: Failed to deactivate your %s license.
da: Deaktivering af din %s licens mislykkedes.

en: Faulty redirects
da: Ødelagte viderestillinger

en: Feature phone
da: Gammel mobil

en: Fetch the current status
da: Hent den aktuelle status

en: File editor
da: Fil-editor

en: Filter by SEO Score
da: Filtrér på SEO-score

en: Filter specific user roles
da: Filtrér bestemte brugerroller

en: First detected
da: Først opdaget

en: Fix it.
da: Ret det

en: Focus KW
da: FokusSO

en: Focus Keyword Help
da: Fokussøgeord Hjælp

en: Focus keyword
da: Fokussøgeord

en: Focus keyword not set.
da: Fokussøgeord er ikke indtastet.

en: Follow our %1$s for WordPress training and become a certified %1$s Expert!
da: Deltag i vores %1$s for WordPress-kursus og blive certificeret som %1$s-ekspert!

en: For each, pick the main account associated with this site and please enter them below:
da: Vælg for hver af dem den hovedkonto, der er forbundet med denne side, og indfør dem herunder:

en: For more information:
da: For mere information:

en: Force %s meta robots tag sitewide
da: Gennemtving %s-metarobottags på hele webstedet

en: Force rewrite titles
da: Gennemtving omskrivning af titler

en: Format-based archives
da: Formatbaserede arkiver

en: Frontpage settings
da: Forsideindstillinger

en: General
da: Generel

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Get %s &raquo;
da: Køb %s &raquo;

en: Get Google Authorization Code
da: Hent Google-autorisationskode

en: Get this extension
da: Få denne udvidelse

en: Go to the General settings page →
da: Gå til siden Generelle indstillinger →

en: Good
da: God

en: Good SEO score
da: God SEO-score

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
da: Godt skuldret! Vi kunne ikke finde nogen alvorlige SEO-problemer.

en: Good job! We found nothing you can improve upon.
da: Godt skuldret! Vi fandt intet, du kan forbedre.

en: Google Insights
da: Google Søgeindsigt

en: Google Publisher Page
da: Google Publisher Side

en: Google Site Search URLs look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
da: Google Site Search URLʼer ser underlige ‒ og grimme ‒ ud, men hvis du bruger Google Site Search, vil du sandsynligvis ikke ønske at fjerne dem.

en: Google shows your website's name in the search results, we will default to your site name but you can adapt it here. You can also provide an alternate website name you want Google to consider.
da: Google viser dit websteds navn i søgeresultaterne. Som standard bruges dit websteds navn, men du kan tilpasse det her. Du kan også angive et andet webstedsnavn, som du ønsker, Google skal overveje.

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
da: Google kunne ikke gennemsøge denne URL på grund af et uidentificeret problem.

en: Google+ URL
da: Google+-URL

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
da: Googlebot kunne godt få adgang til dit websted, men bestemte URL'er er blokeret for Googlebot i din %1$s fil. Denne blokering kan enten gælde alle Googlebots eller blot Googlebot-mobile alene.

en: HTML Validator
da: HTML-validering

en: HeadSpace2 data successfully imported
da: HeadSpace2 data er blevet importeret med success.

en: Help center
da: Hjælpecenter

en: Hide
da: Skjul

en: Home
da: Hjem

en: Homepage
da: Forside

en: Homepage &amp; Front page
da: Blogside &amp; forside

en: How to insert breadcrumbs in your theme
da: Hvordan man indsætter brødkrummer i sit tema

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
da: Stort SEO problem: Du blokerer adgangen for robotter.

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, enable this.
da: Jeg ved ikke, hvorfor du skulle ønske at bruge meta-nøgleord, men hvis du gør, skal du aktivere det her.

en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
da: Hvis det er tilfældet på dit websted, kan du vælge enten at deaktivere det (hvorefter der viderestilles til hjemmesiden) eller tilføje %s til det, så det ikke medtages i søgeresultaterne.

en: If you buy %s you'll get access to our support team and bonus features!
da: Hvis du køber %s, vil du få adgang til vores supportteam og til bonusfunktioner!

en: If you choose a permalink for your posts with %1$s, or anything else but a %2$s at the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
da: Hvis du vælger et permalink for dine indlæg med %1$s, eller noget som helst andet end %2$s til sidst, vil det få WordPress til alligevel at tilføje et afsluttende skråstreg til alle sider, der ikke er et indlæg.

en: If you don't know where to find the needed ID, see %1$sthis knowledge base article%2$s.
da: Hvis du ikke ved hvor du kan finde det ID du skal bruge, så se %1$sdenne artikel%2$s.

en: If you don't want to use the meta description for sharing on %1$s but want another description there, write it here.
da: Hvis du ikke ønsker at bruge meta-beskrivelsen ved deling på %1$s, men ønsker en anden beskrivelse dér, skal du skrive det her.

en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
da: Hvis du ikke ønsker at bruge metabeskrivelsen, når du deler indlægget på %s, men i stedet ønsker en anden beskrivelse, så skal du skrive den her.

en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
da: Hvis du ikke vil bruge indlæggets titel, når du deler dette indlæg på %s, men en anden titel i stedet for, så skriv den her.

en: If you don't want to use the title for sharing on %1$s but instead want another title there, write it here.
da: Hvis du ikke ønsker at bruge titlen ved deling på %1$s, men ønsker en anden titel dér, skal du skrive det her.

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
da: Hvis du havde en  .htaccess fil, og den var redigerbar, kunne du redigere den herfra.

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
da: Hvis du har en robots.txt fil, og den er redigerbar, kan du redigere den herfra.

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your %1$sGoogle+%2$s page&#8217;s about page.
da: Hvis du har en Google+ side for din virksomhed, så tilføj denne URL her og link det til din %1$sGoogle+%2$s-sides Om-side.

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
da: Har din virksomhed en Google+ side, kan du tilføje URL'en her og linke tilbage til denne side fra din Google+ side

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
da: Hvis du allerede har bekræftet dit site hos Pinterest, kan du springe trinene nedenfor over.

en: If you type something above it will override your %smeta keywords template%s.
da: Hvis du skriver noget i feltet herover, overskrives dit %smetakeywords-skabelon%s.

en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with %s, check this box. However, you're advised not to use these. Instead, use the version with a hash.
da: Hvis du bruger Google Analytics kampagneparametre der starter med %s, så sæt hak i denne boks. Du bør dog ikke bruge dem. Brug istedet en version med et hash.

en: If you want to exclude certain post types and/or taxonomies, you can also set that on this page.
da: Hvis du ønsker at ekskludere bestemte indlægstyper og/eller taksonomier, kan du også gøre det på denne side.

en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
da: Hvis du vil bruge et andet billede end billedet brugt på %s for dette indlæg, skal du uploade/vælge et billede eller tilføje URLʼen her.

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, set this to "noindex".
da: Hvis du ønsker at forhindre /side/2/ og fremad fra diverse arkiver i at blive vist i søgeresultaterne, skal du vælge indstillingen "noindex" her.

en: If you want to restore a site to the default %s settings, press this button.
da: Hvis du ønsker at gendanne et websted til standardindstillinger for %s, så klik på denne knap.

en: If you want to use an image for sharing on %1$s, you can upload / choose an image or add the image URL here.
da: Hvis du ønsker at bruge et billede, når deler på %1$s, kan du uploade/vælge et billede eller tilføje et billedes URL her.

en: If you would like us to keep you up-to-date regarding %1$s and other plugins by Yoast, subscribe to our newsletter:
da: Hvis du vil holdes opdateret omkring %1$s og andre plugins fra Yoast, kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev:

en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
da: Hvis du har en blog med én forfatter, vil forfatterarkivet være nøjagtig det samme som forsiden. Det er dette, der kaldes et problem med %1$sduplikeret indhold%2$s (duplicate content dvs. samme indhold på flere sider o.a.).

en: If you've used another SEO plugin, try the %sSEO Data Transporter%s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
da: Hvis du har brugt et andet SEO-plugin, prøv pluginnet %sSEO Data Transporter%s for at flytte din data til dette plugin ‒ det er fantastisk!

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
da: Hvis din .htaccess var skrivbar, ville du kunne redigere den her.

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
da: Hvis din robots.txt var skrivbar, ville du kunne redigere den her.

en: Image URL
da: Billed URL

en: Implement the following suggestions to further optimize your site for SEO.
da: Før de følgende forslag ud i livet, hvis du vil SEO-optimere dit site yderligere.

en: Import
da: Importer

en: Import and Export
da: Import og eksport

en: Import from All-in-One SEO?
da: Importer fra All-in-One SEO?

en: Import from HeadSpace2?
da: Importer fra HeadSpace2?

en: Import from WooThemes SEO framework?
da: Importer fra WooThemes SEO framework?

en: Import from other SEO plugins
da: Import fra andre SEO-plugins

en: Import from wpSEO
da: Importér fra wpSEO

en: Import settings
da: Importer indstillinger

en: Import settings by locating <em>settings.zip</em> and clicking "Import settings"
da: Importér indstillinger ved at lokalisere <em>settings.zip</em> og klikke på "Importér indstillinger"

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
da: Importér indstillinger fra andre SEO-plugins og eksportér dine indstillinger, så de kan genbruges på denne eller en anden blog.

en: Improvements
da: Forbedringer

en: In sitemap
da: I sitemap

en: In the specified meta description, consider: How does it compare to the competition? Could it be made more appealing?
da: Overvej angående den angivne metabeskrivelse: Hvordan klarer den sig i konkurrencen? Kunne den gøres mere indbydende?

en: Include %1$s in sitemap?
da: Medtag %1$s i sitemap?

en: Include Taxonomy Metadata
da: Inkluder taksonomi-metadata

en: Incorrect Google Authorization Code.
da: Forkert Google-autorisationskode.

en: Indexability check by %1$s
da: Indeksabilitetstjek ved %1$s

en: Instagram URL
da: Instagram-URL

en: Integrations
da: Integrationer

en: Introduction Tour
da: Introduktionstur

en: Is your webserver low on memory? Decrease the entries per sitemap (default: 1000) to reduce load.
da: Har din webserver for lidt hukommelse? Formindsk antallet af poster pr. sitemap (standard: 1000) for at reducere belastningen på serveren.

en: Issue categories
da: Problemkategorier

en: Keep
da: Behold

en: Keyword Research
da: Nøgleordsanalyse

en: Keyword:
da: Søgeord:

en: Knowledge base
da: Vidensbase

en: Last crawled
da: Sidst gennemgået

en: Latest Changes
da: Seneste ændringer

en: Lead Architect
da: Ledende softwarearkitekt

en: License Key
da: Licensnøgle

en: License status
da: Licens-status

en: Licenses
da: Licenser

en: Like this plugin?
da: Synes du godt om dette plugin?

en: LinkedIn URL
da: LinkedIn-URL

en: Loading...
da: Indlæser …

en: Make %1$s primary %2$s
da: Gør %1$s til primær %2$s

en: Mark as fixed
da: Marker som løst

en: Mark as fixed:
da: Marker som løst:

en: Mark this issue as fixed in %1$s.
da: Markér dette problem som løst i %1$s.

en: Mark this result in the text
da: Markér dette resultat i teksten

en: Max entries per sitemap
da: Maksimale antal elementer per sitemap

en: Meta Robots
da: Meta robotter.

en: Meta Robots Advanced
da: Meta Robots Avanceret

en: Meta description
da: Meta beskrivelse

en: Meta description not set.
da: Metabeskrivelse ikke angivet.

en: Meta description preview:
da: Preview af metabeskrivelse:

en: Meta description template
da: Skabelon til metabeskrivelse

en: Meta description to use for Author page
da: Meta-beskrivelse til brug på forfattersiden

en: Meta keywords
da: Meta-nøgleord

en: Meta keywords template
da: Meta-søgeordskabelon

en: Meta keywords to use for Author page
da: Meta-søgeord til brug på forfattersiden

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
da: Metasøgeord brugt på arkivsiden for denne term.

en: Mobile-Friendly Test
da: Mobilvenlig test

en: Modern IE Site Scan
da: Scan af moderne IE websted

en: More %1$s
da: Mere %1$s

en: More info can be found %1$son our knowledge base%2$s.
da: Se mere %1$si vores vidensbank%2$s.

en: MultiSite Settings
da: MultiSite indstillinger

en: Multiple focus keywords is a %s feature
da: Flere fokussøgeord er en %s-funktion

en: MySpace URL
da: MySpace-URL

en: Need more help?
da: Brug for mere hjælp?

en: Never include
da: Inkluder aldrig

en: New %1$s Title
da: Ny %1$s-titel

en: New URL:
da: Ny URL:

en: New Yoast Meta Description
da: Ny Yoast meta-beskrivelse

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
da: Nye websteder i netværket nedarver sine SEO-indstillinger fra dette websted

en: Next
da: Næste

en: No Archive
da: Intet arkiv

en: No Image Index
da: Intet billede-indeks

en: No Snippet
da: Intet uddrag

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
da: Uden tvivl har du brugt et SEO-plugin før, hvis dette website ikke er nyt. Lad os gøre det nemt for dig: du kan importere dataene herunder. Hvis du ønsker det, kan du importere først, tjekke, om de er importeret korrekt, og så importere &amp; slette. Ingen data importeres to gange.

en: No focus keyword set.
da: Intet fokussøgeord er valgt.

en: No focus keyword was set for this page. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
da: Intet fokussøgeord blev angivet for denne side. Hvis du ikke har angivet et fokussøgeord, kan en score ikke beregnes.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
da: Ingen billeder vises på denne side, overvej at tilføje nogle hvis det er relevant.

en: No index
da: Intet indeks

en: No links appear in this page, consider adding some as appropriate.
da: Der er ingen udgående links på denne side. Overvej at tilføje nogle, hvis du finder det relevant.

en: No meta description has been specified, search engines will display copy from the page instead.
da: Der er ikke angivet nogen metabeskrivelse. Søgemaskinerne vil vise brødtekst fra siden i stedet for.

en: No numeric value was received.
da: Ingen numerisk værdi blev modtaget.

en: No redirect
da: Ingen redirect

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

en: No settings found in file.
da: Ingen indstillinger fundet i filen.

en: No taxonomy metadata found
da: Der blev ikke fundet taksonomiske metadata

en: Noindex this %s
da: Noindex denne %s

en: None
da: Ingen

en: None of your paragraphs are too long, which is great.
da: Ingen af dine afsnit er for lange, hvilket er fint.

en: None of your paragraphs are too short, which is great.
da: Ingen af dine afsnit er for korte, hvilket er fint.

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Not followed
da: Ikke fulgt

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Not in sitemap
da: Ikke i sitemap

en: Note that not all variables can be used in every template.
da: Bemærk at ikke alle variable kan benyttes i alle skabeloner.

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
da: Bemærk: I stedet for skabeloner er disse de aktuelle titler og metabeskrivelser for disse brugerdefinerede typer af indlæg og arkivsider.

en: Note: this feature has been deprecated, as the SEO value is close to 0 these days. If you disable it you will not be able to put it back on.
da: Bemærk: Denne funktion er under udfasning, fordi den stort set ingen SEO-værdi har længere. Hvis du deaktiverer den, kan du ikke slå den til igen.

en: Now click on the &#8216;%1$sPost Types%2$s&#8217;-tab, as this will be our example.
da: Klik nu på &#8216;%1$sIndholdstyper%2$s&#8217;-fanen, da dette vil være vores eksempel.

en: OK SEO score
da: OK SEO-score

en: On the Other tab you can change sitewide meta settings, like enable meta keywords.
da: På fanebladet "Andet" kan du ændre på metaindstillinger, der gælder for hele dit websted. Eksempelvis kan du aktivere "metasøgeord".

en: On the archives tab you can set templates for specific pages like author archives, search results and more.
da: Under arkiv-fanebladet kan du opsætte skabeloner for bestemte sider, såsom forfatter-arkiver, søgeresultater osv.

en: On this tab you can enable the %1$sFacebook Open Graph%2$s functionality from this plugin, as well as assign a Facebook user or Application to be the admin of your site, so you can view the Facebook insights.
da: Under denne fane kan du aktivere dette plugins funktionalitet til %1$sFacebook Open Graph%2$s samt gøre en Facebook-bruger eller en -applikation til administrator på dit websted, så du kan se Facebook-indsigt.

en: On this tab you can verify your site with Pinterest and enter your Pinterest account.
da: Under dette faneblad kan du verificere dit websted hos Pinterest og tilføje din Pinterest-konto.

en: Once Weekly
da: Én gang om ugen

en: Once you&#8217;ve purchased %1$s or any other premium Yoast plugin, you&#8217;ll have to enter a license key. You can do so on the Licenses-tab. Once you&#8217;ve activated your premium plugin, you can use all its powerful features.
da: Når du har købt betalingspluginnet %1$s eller et hvilket som helst andet Yoast-plugin, skal du først aktivere din licensnøgle. Dette gør du under fanen Licenser. Når du har aktiveret dit betalingsplugin, kan du benytte alle dets stærke funktioner.

en: Open
da: Åbn

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
da: Optimer dine videoer for at vise dem i søgeresultater og derved få flere klik!

en: Order a Website Review and we will tell you what to improve to attract more visitors!
da: Bestil et websitegennemgang, og vi vil fortælle dig, hvad du skal forbedre for at tiltrække flere besøgende!

en: Other
da: Andet

en: Other variables not to clean
da: Andre variable, der ikke skal renses

en: Page %1$d of %2$d
da: Side %1$d af %2$d

en: Page URL/Slug
da: Sides URL/korttitel

en: Page not found
da: Siden blev ikke fundet

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend to disable it.
da: Sideinddeling af kommentarer er aktiveret. Dette er unødvendigt i 999 af 1000 tilfælde, så vi anbefaler, at du deaktiverer det.

en: Paste your %s license key here..
da: Indsæt din %s licensnøgle her..

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
da: Folk laver fejl i deres links, der henviser til din hjemmeside, eller uønskede parametre tilføjes til slutningen af dine webadresser. Denne funktion tillader dig at viderestille dem alle helt væk. Bemærk, at mens dette er en funktion, der er aktivt vedligeholdt, er det kendt for at bryde flere plugins, og det bør derfor være den første funktion, du deaktiverer, når du støder på problemer efter installation af dette plugin.

en: Permalinks
da: Permanente links

en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about. %sLearn more about the Focus Keyword%s.
da: Vælg hovedsøgeordet eller -søgefrasen, som dette indlæg/denne side handler om %sFå mere at vide om Fokussøgeordet%s.

en: Pinterest Rich Pins Validator
da: Pinterest Rich Pins validering

en: Pinterest URL
da: Pinterest-URL

en: Pinterest confirmation
da: Pinterest-bekræftelse

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the Open Graph checkbox on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
da: Pinterest bruger Open Graph-metadata ligesom Facebook, så behold krydset ud for Open Graph på Facebook-fanen, hvis du vil optimere dit website til Pinterest.

en: Please create a page title.
da: Opret venligst en sidetitel.

en: Please enter a license key in the field below first.
da: Indtast venligst først en licensnøgle i nedenstående felt.

en: Please enter the Google Authorization Code in the field below and press the Authenticate button.
da: Indtast venligst din Google Autorisationskode i feltet nedenfor og tryk på Godkend.

en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %s, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
da: Venligst indtast det maksimale antal af elementer pr. sitemap-side (standard er %s, du vil muligvis sænke antallet for at undgå hukommelsesproblemer ved nogle installeringer):

en: Please make sure both fields are filled.
da: Tjek venligst at begge felter er udfyldt.

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
da: Tilføj venligst en meta-beskrivelse ved at redigere uddraget i snippeteditoren nedenfor.

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
da: Tilføj venligst en SEO-titel ved at redigere uddraget i snippeteditoren nedenfor.

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
da: Vælg venligst en gyldig indholdstype for taksonomien "%s"

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
da: Vælg venligst en gyldig taksonomi for indholdstypen "%s"

en: Post Status
da: Indlægsstatus

en: Post Type
da: Indholdstype

en: Post Types
da: Indholdstyper

en: Post doesn't exist.
da: Indlæg eksisterer ikke

en: Post has an invalid Post Type: %s.
da: Indlæg har en ugyldig indholdstype: %s.

en: Post is set to noindex.
da: Indlæg er sat til noindex.

en: Post type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
da: Indholdstypearkiv at vise i brødkrummer for taksonomier

en: Posts
da: Indlæg

en: Posts that are set to %s
da: Indlæg sat til %s

en: Posts to exclude
da: Indlæg at ekskludere

en: Posts with OK SEO score
da: Indlæg med OK SEO-score

en: Posts with bad SEO score
da: Indlæg med meget ringe SEO-score

en: Posts with good SEO score
da: Indlæg med god SEO-score

en: Posts without focus keyword
da: Indlæg uden fokussøgeord

en: Prefix for Archive breadcrumbs
da: Præfiks for arkiv-brødkrummer

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
da: Præfiks for søgeside-brødkrummer

en: Prefix for archive pages:
da: Præfiks for arkivsider:

en: Prefix for breadcrumbs:
da: Præfiks for brødkrummer:

en: Prefix for search result pages:
da: Præfiks for søgeresultatssider:

en: Prefix for the breadcrumb path
da: Præfiks for brødkrummestien

en: Premium Support
da: Førsteklasses support

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
da: Forhindr, at der bliver renset ud i parametre fra Google Analytics Campaign & Google AdWords.

en: Prevent cleaning out Google Site Search URLs.
da: Forhindr, at Google Site Search URLʼer renses væk.

en: Prevents search engines from using the DMOZ description in the search results for all pages on this site. Note: If you set a custom description for a page or post, it will have the %s tag regardless of this setting.
da: Forhindrer søgemaskinerne i at bruge DMOZ-beskrivelsen i søgeresultaterne for alle sider på dette websted. Bemærk: Hvis du har udfyldt din egen beskrivelse for en side eller et indlæg, vil de få %s-tagget, uanset hvad du vælger her.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Preview &#8220;%s&#8221;
da: Forhåndsvis &#8220;%s&#8221;

en: Previous
da: Forrige

en: Primary
da: Primær

en: Primary %s
da: Primær %s

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
da: Indstillinger med betydning for privatliv (FB-admins og lignende), temaspecifikke (omskrivning af titel) og nogle få meget websitespecifikke indstillinger vil ikke blive importeret til nye blogs.

en: Problems
da: Problemer

en: Profile
da: Profil

en: Project Lead
da: Projektleder

en: Publication date
da: Udgivelsesdato

en: QA & Translations Manager
da: QA & oversættelsesmanager

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
da: Få bedre placering lokalt og i Google Maps, uden at komme til at svede!

en: Reauthenticate with Google
da: Godkend med Google igen

en: Recalculating SEO scores for all pieces of content with a focus keyword.
da: Genberegner SEO-scores for alt indhold, der har et fokussøgeord.

en: Redirect attachment URLs to parent post URL.
da: Viderestil URL for vedhæftede filer til URL for forældreindlægget.

en: Redirect this broken URL and fix the error
da: Viderestil denne ødelagte URL og ret fejlen

en: Redirect ugly URLs to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
da: Viderestil grimme URLʼer til pæne permalinks. (Frarådes i de fleste tilfælde!)

en: Register now &raquo;
da: Tilmeld dig nu &raquo;

en: Regular
da: Normal

en: Reload crawl issues
da: Genindlæs gennemgangsproblemer

en: Remove
da: Fjern

en: Remove blog page from breadcrumbs
da: Fjern blogside fra brødkrummer

en: Remove stop words from slugs.
da: Fjern stopord fra korttitler.

en: Remove the %s variables.
da: Fjern %s-variablerne.

en: Remove these ads?
da: Fjern disse reklamer?

en: Replaced with a custom taxonomies description
da: Erstattes med en brugerdefineret taksonomis beskrivelse

en: Replaced with a posts custom field value
da: Erstattet med et indlægs brugerdefineret felts værdi

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
da: Erstattet med et indlæg brugerdefinerede taksonomier, kommasepareret.

en: Replaced with the category description
da: Erstattes med kategori-beskrivelsen

en: Replaced with the current date
da: Erstattes med den nuværende dato

en: Replaced with the current day
da: Erstattes med den aktuelle dag

en: Replaced with the current month
da: Erstattes med den nuværende måned

en: Replaced with the current page number
da: Erstattes med det nuværende sidetal

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
da: Erstattet af det nuværende sidenummer med kontekst (dvs.: side 2 af 4)

en: Replaced with the current page total
da: Erstattes med det nuværende totale antal sider

en: Replaced with the current search phrase
da: Erstattes med den nuværende søgning

en: Replaced with the current tag/tags
da: Erstattes med det/de nuværende tag/tags

en: Replaced with the current time
da: Erstattes med det nuværende klokkeslæt

en: Replaced with the current year
da: Erstattes med det nuværende år

en: Replaced with the date of the post/page
da: Erstattes med datoen for indlægget/siden

en: Replaced with the post categories (comma separated)
da: Erstattes med indlæggets kategorier (komma-separeret)

en: Replaced with the post type plural label
da: Erstattes med indholdstypens flertalstitel

en: Replaced with the post type single label
da: Erstattes med indholdstypens entalstitel

en: Replaced with the post/page ID
da: Erstattes med indlæggets/sidens ID

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
da: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-beskrivelse

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
da: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-kaldenavn

en: Replaced with the post/page author's userid
da: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-ID

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
da: Erstattet med indlæg-/sideuddrag (eller auto-genereret hvis det ikke eksisterer)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
da: Erstattet med indlægs-/sideuddrag (uden auto-generation)

en: Replaced with the post/page modified time
da: Erstattes med indlæggets/sidens ændringsdato

en: Replaced with the posts focus keyword
da: Erstattes med indlæggets fokusnøgleord

en: Replaced with the primary category of the post/page
da: Erstattet med den primære kategori for indlægget/siden

en: Replaced with the slug which caused the 404
da: Erstattet med den korte titel, som forårsagede 404

en: Replaced with the tag description
da: Erstattes med tag-beskrivelsen

en: Replaced with the term description
da: Erstattes med term-beskrivelsen

en: Replaced with the term name
da: Erstattes med term-navnet

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
da: Erstattes med titlen på forælderen til den nuværende side

en: Replaced with the title of the post/page
da: Erstattes med titlen på indlægget/siden

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
da: Forespørgselsfejl: "%s" (%sgængse licensbeskeder%s)

en: Request timed out or site is blocking Google.
da: Forespørgslen har fået timeout eller webstedet blokerer Google.

en: Response code
da: Svarkode

en: Restore Default Settings
da: Gendan standardindstillinger

en: Restore site to default settings
da: Nulstil til standardindstillingerne

en: Restore site to defaults
da: Gendan websted til standardindstillinger

en: Restore this item.
da: Gendan denne.

en: SEO Book
da: SEO Bog

en: SEO Settings
da: SEO-indstillinger

en: SEO Title
da: SEO titel

en: SEO title
da: SEO-titel

en: SEO: Bad
da: SEO: Dårlig

en: SEO: Good
da: SEO: God

en: SEO: No Focus Keyword
da: SEO: Intet fokussøgeord

en: SEO: Post Noindexed
da: SEO: Indlæg Noindexed

en: Save MultiSite Settings
da: Gem MultiSite indstillinger

en: Save Profile
da: Gem profil

en: Save changes to .htaccess
da: Gem ændringer til .htaccess

en: Save changes to Robots.txt
da: Gem ændringer i Robots.txt

en: Save your settings to activate XML Sitemaps.
da: Gem dine indstillinger for at aktivere XML-sitemaps.

en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
da: Integrer WooCommerce med %1$s helt transparent og få ekstra funktioner!

en: Search
da: Søg

en: Search Console
da: Søgekonsol

en: Search for "%s"
da: Søgning for "%s"

en: Search pages
da: Søge sider

en: Search the Yoast knowledge base
da: Søg i Yoasts vidensbase.

en: Security
da: Sikkerhed

en: See the help tab for more info.
da: Se hjælpefanen for mere information.

en: Separator between breadcrumbs
da: Seperator imellem brødkrummer

en: Server Error
da: Serverfejl

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
da: Server kræver godkendelse eller blokerer adgangen til sitet for Googlebot.

en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
da: Indstillingen "%s" bruges ikke længere og er blevet fjernet.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings Updated.
da: Indstillinger opdateret.

en: Settings could not be imported:
da: Indstillingerne kunne ikke importeres:

en: Settings successfully imported.
da: Indstillingerne er importeret succesfuldt.

en: Show
da: Vis

en: Show Blog page
da: Vis blogside

en: Show information about errors in category 'Access Denied'
da: Vis information om fejl i kategorien 'Adgang nægtet'

en: Show information about errors in category 'Blocked'
da: Vis information om fejl i kategorien 'Blokeret'

en: Show information about errors in category 'Not Found'
da: Vis information om fejl i kategorien 'Ikke fundet'

en: Show information about errors in category 'Other'
da: Vis information om fejl i kategorien 'Andet'

en: Show information about errors in category 'Server'
da: Vis information om fejl i kategorien 'Server'

en: Show information about errors in category 'Soft 404'
da: Vis information om fejl i kategorien 'Blød 404'

en: Show information about the content analysis
da: Vis information om indholdsanalysen

en: Show information about the focus keyword
da: Vis information om fokussøgeordet

en: Show information about the snippet editor
da: Vis information om snippeteditoren

en: Simply uncheck the box before "Break comments into pages..." on the %1$sComment settings page%2$s.
da: Fjern ganske enkelt fluebenet før "Adskil kommentarer på sider …" på siden %1$sDiskussionsindstillinger%2$s.

en: Site Admins (default)
da: Side Administratorer

en: Site ID
da: Websted-ID

en: Site-wide default: %s
da: Standard for hele webstedet: %s

en: Sitewide meta settings
da: Metaindstillinger for webstedet

en: Sitewide settings
da: Indstillinger for hele webstedet

en: Slug
da: Korttitel

en: Slug preview:
da: Preview af korttitel:

en: Snippet Editor Help
da: Snippeteditor Hjælp

en: Snippet editor
da: Snippeteditor

en: Snippet preview
da: Forhåndsvisning af snippet

en: So remember: If you change the %sattachment redirection setting%s in the future, the below settings will take effect for *all* media items.
da: Så husk: Hvis du ændrer %sindstillingerne for viderestilling af vedhæftede filer%s i fremtiden, vil de nedenfor viste indstillinger blive valgt for *alle* medieelementer.

en: So, we&#8217;ve come to the end of the tour. If you like the plugin, please %srate it 5 stars on WordPress.org%s!
da: Så er vi færdige med turen. Hvis du synes godt om pluginnet, vil vi blive glade, hvis du %sgiver det 5 stjerner på WordPress.org%s!

en: Social settings
da: Indstillinger for sociale medier

en: Something went wrong. Please try again later.
da: Noget gik galt. Prøv venligst igen senere.

en: Special Pages
da: Specialsider

en: Start Tour
da: Start rundvisning

en: Strip the category base (usually %s) from the category URL.
da: Fjern kategoribasen (sædvanligvis %s) fra kategori-URLʼen.

en: Subpages of archives
da: Arkivets undersider

en: Subscribe
da: Tilmeld

en: Subscribe to our Newsletter
da: Tilmeld dig vores nyhedsbrev

en: Successfully cleared all Facebook Data
da: Al Facebook-data er fjernet

en: Successfully removed admin %s
da: Admin %s blev fjernet

en: Summary
da: Resume

en: Summary with large image
da: Resume med stort billede

en: Super Admins only
da: Kun Super Admins

en: Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
da: Symboler bliver vist i den størrelse, som de vil blive vist i i søgeresultaterne.

en: Tab: Security
da: Fane: Sikkerhed

en: Tab: Webmaster Tools
da: Fane: Webmasterværktøjer

en: Tab: Your Info / Company Info
da: Fane: Dine informationer/virksomhedsinformationer

en: Take note:
da: Bemærk:

en: Take the Yoast SEO for WordPress Training course and become a certified Yoast SEO for WordPress expert!
da: Tag kurset Yoast SEO for WordPress og bliv certificeret Yoast SEO for WordPress-ekspert.

en: Take the online Basic SEO Training course and learn the fundamentals of SEO!
da: Tag Basic SEO-kurset online og lær de grundlæggende ting om SEO!

en: Take this tour to quickly learn about the use of this plugin.
da: Tag denne tur for hurtigt at lære om hvordan du brugen ​​dette plugin.

en: Taxonomies
da: Taksonomier

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for post types
da: Taksonomi at vise i brødkrummer for indholdstyper

en: Template explanation
da: Skabelon-forklaring

en: Templates and settings
da: Skabeloner og indstillinger

en: Term is set to noindex.
da: Term er sat til noindex.

en: Thank you for updating %1$s!
da: Tak fordi du opdaterede %1$s!

en: Thank you for using our plugin and good luck with your SEO!<br/><br/>Best,<br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s
da: Tak, fordi du bruger vores plugin, og held og lykke med din SEO!<br/><br/>Venlig hilsen<br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s

en: The %1$s data has been removed. You will have to reauthenticate if you want to retrieve the data again.
da: Data fra %1$s er blevet fjernet. Du skal godkende på ny, hvis du vil modtage de informationer igen

en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
da: Installationen af pluginnet %1$s er ikke færdiggjort. Se venligst %2$sinstallationsvejledningen%3$s.

en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
da: %1$s-pluginnet kan forårsage problemer, når de anvendes sammen med %2$s.

en: The %1$ssentence length variation%2$s score is %3$s, which is less than the recommended minimum of %4$d. Try to alternate more between long and short sentences.
da: Scoren for %1$svariation i sætningslængden%2$s er %3$s, hvilket er mindre end det anbefalede minimum på %4$d. Prøv at skifte mere mellem lange og korte sætninger.

en: The %1$ssentence length variation%2$s score is %3$s, which is more than or equal to the recommended minimum of %4$d. The text contains a nice combination of long and short sentences.
da: Scoren for %1$svariation i sætningslængden%2$s er %3$s, hvilket er større end eller lig med det anbefalede minimum på %4$d. Teksten indeholder en fin kombination af lange og korte sætninger.

en: The Breadcrumbs title is used in the breadcrumbs where this %s appears.
da: Brødkrummetitlen bruges i de brødkrummer, hvor denne %s vises.

en: The SEO title contains the focus keyword, at the beginning which is considered to improve rankings.
da: SEO-titlen indeholder fokussøgeordet i begyndelsen, hvilket formodes at give bedre placeringer.

en: The SEO title contains the focus keyword, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
da: SEO-titlen indeholder fokussøgeordet, men det bruges ikke i begyndelsen. Prøv at flytte det hen til begyndelsen.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
da: Udvidelsen Standard PHP Library  (SPL) ser ikke ud til at være tilgængelig. Bed din webhost om at aktivere den.

en: The URL that this page should redirect to.
da: URL'en som denne side skal viderestille til

en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to noindex posts or change the canonical. These are things you might not want if you don't trust your authors, so by default, only administrators can do this. Enabling the advanced box allows all users to change these settings.
da: Den avancerede sektion i %1$sʼs metaboks lader en bruger sætte noindex for indlæg eller ændre den kanoniske URL. Det ønsker du ikke, dine brugere skal gøre, medmindre du stoler på dem, så som standard kan kun administratorer gøre det. Aktiverer du den avancerede del, tillader du, at alle brugere kan ændre disse indstillinger.

en: The amount of words following each of your subheadings doesn't exceed the recommended maximum of %1$d words, which is great.
da: Antal ord, der følger hver enkelt af dine afsnitsoverskrifter, overskrider ikke det anbefalede maksimum på %1$d ord, hvilket er fint.

en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %sCross domain canonical%s supported too.
da: Den kanoniske webadresse, som denne side skal pege på; efterlades tom, hvis permalinket skal bruges som standard. %sKanoniske adresser på tværs af domæner%s understøttes også.

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
da: Det kanoniske link vises på arkivsiden for denne term.

en: The copy scores %1$s in the %2$s test, which is considered %3$s to read. %4$s
da: Brødteksten scorer %1$s i %2$s-testen, som anses for %3$s at læse. %4$s

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
da: Standardblogindstillingerne skal være den numerisk blog-ID på den blog, du ønsker at bruge som standard.

en: The default card type to use
da: Korttype til brug som standard

en: The featured image should be at least 200x200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
da: Det fremhævede billede skal være mindst 200x200 pixels for at kunne bruges af Facebook og andre sociale mediesites.

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
da: Filterudvidelsen er ikke tilgængelig. Bed venligst din webudbyder om at aktivere den.

en: The first tab will show you site-wide settings for titles, normally you'll only need to change the Title Separator.
da: Det første faneblad vil vise dig de titelindstillinger, der gælder for hele dit websted. Du har normalt kun behov for at ændre på titelseparatoren.

en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
da: Den første rigtige alt-i-en SEO-løsning for WordPress, inklusiv analyse af siders indhold, XML-sitemaps og meget mere.

en: The focus keyword '%1$s' does not appear in the SEO title.
da: Fokussøgeordet '%1$s' forekommer ikke i SEO-titlen.

en: The focus keyword appears in %2$d (out of %1$d) subheadings in the copy. While not a major ranking factor, this is beneficial.
da: Fokussøgeordet vises i %2$d (ud af %1$d) undertitler i brødteksten. Selv om det ikke specielt påvirker placeringen i søgeresultatet, er det en fordel.

en: The focus keyword appears in the URL for this page.
da: Fokussøgeordet vises i URLʼen for denne side.

en: The focus keyword appears in the first paragraph of the copy.
da: Fokussøgeordet forekommer i første afsnit af brødteksten.

en: The focus keyword does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
da: Fokussøgeordet forekommer ikke i URLʼen for denne side. Hvis du beslutter at omdøbe URLʼen, skal du sikre dig, at den gamle URL viderestilles med HTTP-fejl 301 til den nye.

en: The focus keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy. Make sure the topic is clear immediately.
da: Fokussøgeordet bruges ikke i det første afsnit  i teksten. Sørg for, at man straks kan se, hvad dit emne er.

en: The following file(s) is/are blocking your XML sitemaps from working properly:
da: De(n) følgende fil(er) forhindrer dine XML-sitemaps i at virke, som de skal:

en: The frontpage settings allow you to set meta-data for your homepage, whereas the default settings allow you to set a fallback for all posts/pages without images.
da: Forside-indstillingerne giver dig mulighed for at sætte metadata for din forside, mens standardindstillingerne er for alle indlæg/sider uden billeder.

en: The images on this page are missing alt attributes.
da: Billederne på denne side mangler alt-attributter.

en: The images on this page contain alt attributes with the focus keyword.
da: Billederne på denne side indeholder alt-attributter med fokussøgeordet.

en: The images on this page contain alt attributes.
da: Billederne på denne side har alt-attributter

en: The images on this page do not have alt attributes containing your focus keyword.
da: Billederne på denne side har ikke alt-attributter med dit fokussøgeord.

en: The issues have been successfully reloaded!
da: Problemerne er blevet indlæst igen!

en: The keyword density is %1$s, which is a bit low; the focus keyword was found %2$d times.
da: Søgeordstætheden er %1$s, hvilket er i underkanten. Fokussøgeordet blev fundet %2$d gange.

en: The keyword density is %1$s, which is great; the focus keyword was found %2$d times.
da: Søgeordstætheden er %1$s, hvilket er fint. Fokussøgeordet blev fundet %2$d gange.

en: The keyword density is %1$s, which is over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
da: Søgeordstætheden er %1$s, hvilket er over det anbefalede maksimum på %3$s; fokussøgeordet blev fundet %2$d gange.

en: The keyword density is %1$s, which is way over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
da: Søgeordstætheden er %1$s, hvilket langt overstiger det anbefalede maksimum på %3$s; fokussøgeordet blev fundet %2$d gange.

en: The length of all subheadings is less than or equal to the recommended maximum of %1$d characters, which is great.
da: Længden på alle afsnitsoverskrifter er mindre end eller lig med det anbefalede maksimum på %1$d tegn, hvilket er fint.

en: The meta description contains %1$d sentence %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten this sentence. | The meta description contains %1$d sentences %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten these sentences.
da[0]: Metabeskrivelsen indeholder %1$d sætning med %2$sover %3$s ord%4$s. Prøv at forkorte denne sætning.
da[1]: Metabeskrivelsen indeholder %1$d sætning med %2$sover %3$s ord%4$s. Prøv at forkorte disse sætninger.

en: The meta description contains no sentences %1$sover %2$s words%3$s.
da: Metabeskrivelsen indeholder ingen sætninger med %1$sover %2$s ord%3$s.

en: The meta description contains the focus keyword.
da: Meta-beskrivelsen indeholder fokussøgeordet.

en: The meta description is under %1$d characters, however up to %2$d characters are available.
da: Din metabeskrivelse er på under %1$d tegn, men du har mulighed for at bruge op til %2$d tegn.

en: The number of words following %1$d of your subheadings is less than or equal to the recommended minimum of %2$d words. Consider deleting that particular subheading, or the following subheading. | The number of words following %1$d of your subheadings is less than or equal to the recommended minimum of %2$d words. Consider deleting those particular subheadings, or the subheading following each of them.
da[0]: Antallet af ord efter %1$d af dine afsnitsoverskrifter er mindre end eller lig med det anbefalede minimum på %2$d ord. Overvej at slette netop denne afsnitsoverskrift, eller den følgende.
da[1]: Antallet af ord efter %1$d af dine afsnitsoverskrifter er mindre end eller lig med det anbefalede minimum på %2$d ord. Overvej at slette netop disse afsnitsoverskrifter, eller de afsnitsoverskrifter, der følger efter hver enkelt af dem.

en: The number of words following each of your subheadings exceeds the recommended minimum of %1$d words, which is great.
da: Afsnittene efter hver af dine afsnitsoverskrifter har flere end det anbefale minimum på %1$d ord, hvilket er fint.

en: The old data of the imported plugin was deleted successfully.
da: Det gamle data fra det importerede plugin er blevet slettet.

en: The page title contains %1$d character, which is less than the recommended minimum of %2$d characters. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy. | The page title contains %1$d characters, which is less than the recommended minimum of %2$d characters. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
da[0]: Sidetitlen indholder %1$d tegn, hvilket er mindre end det anbefalede minimum på %2$d tegn. Brug pladsen til at tilføje variationer af søgeordet eller skriv en tekst med en overbevisende opfordring til handling (call to action).

en: The page title contains %1$d character, which is more than the viewable limit of %2$d characters; some words will not be visible to users in your listing. | The page title contains %1$d characters, which is more than the viewable limit of %2$d characters; some words will not be visible to users in your listing.
da[0]: Sidetitlen indeholder %1$d tegn, flere end de %2$d tegn, der kan vises. Nogle af ordene kan ikke ses af brugerne i de lister, dit site er med i.
da[1]: Sidetitlen indeholder %1$d tegn, flere end de %2$d tegn, der kan vises. Nogle af ordene kan ikke ses af brugerne i de lister, dit site er med i.

en: The page title is between the %1$d character minimum and the recommended %2$d character maximum.
da: Sidetitlen er mellem de %1$d tegn, der mindst skal være, og de anbefalede %2$d tegn, der højst må være.

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
da: Pluginnet All-In-One-SEO er fundet. Ønsker du at %simportere dets indstillinger%s?

en: The plugin wpSEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
da: Pluginnet wpSEO er fundet. Ønsker du at %simportere dens indstillinger%s?

en: The post %s appeared first on %s.
da: Indlægget %s blev vist første gang den %s.

en: The powerful functions of %1$s can be extended with %3$sYoast premium plugins%4$s. These premium plugins require the installation of %1$s or %2$s and add specific functionality. You can read all about the Yoast Premium Plugins %3$shere%4$s.
da: De gode funktioner i %1$s kan udvides med %3$sYoasts betalingsplugins%4$s. Disse betalingsplugins kræver installation af %1$s eller %2$s og tilføjer specifikke funktioner. Du kan læse alt om Yoasts betalingsplugins %3$sher%4$s.

en: The premium version of %1$s with more features & support.
da: Premium-udgaven af %1$s med flere funktioner og support.

en: The recommended image size for %1$s is %2$spx.
da: Den anbefalede billedstørrelse for %1$s er %2$spx.

en: The separator defined in your theme's %s tag.
da: Separatoren defineret i dit temas %s-tag.

en: The site's name
da: Sidens navn

en: The site's tag line / description
da: Webstedets tagline / beskrivelse

en: The slug for this page contains a %1$sstop word%2$s, consider removing it. | The slug for this page contains %1$sstop words%2$s, consider removing them.
da[0]: Korttitlen for denne side indeholder et %1$sstopord%2$s. Overvej at fjerne det.
da[1]: Korttitlen for denne side indeholder %1$sstopord%2$s. Overvej at fjerne dem.

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
da: Korttitlen for denne side er lidt for lang. Overvej at forkorte den.

en: The specified meta description is over %1$d characters. Reducing it will ensure the entire description is visible.
da: Den angivne metabeskrivelse er over %1$d tegn. Ved at reducere længden vil hele beskrivelsen blive synlig.

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
da: URLʼet, der ønskes, eksisterer ikke, men din server returnerer ikke en fejl 404 (fil ikke fundet).

en: The templates are built using variables. You can find all these variables in the help tab (in the top-right corner of the page). The settings allow you to set specific behavior for the post types.
da: Skabelonerne er bygget ved hjælp af variablerr. Du kan finde alle disse variabler under fanen Hjælp (i øvre højre hjørne af siden). Indstillingerne lader dig angive en bestemt adfærd for indlægstyperne.

en: The text contains %1$d subheading, which is great. | The text contains %1$d subheadings, which is great.
da[0]: Teksten indeholder %1$d afsnitsoverskrift, hvilket er fint.
da[1]: Teksten indeholder %1$d afsnitsoverskrifter, hvilket er fint.

en: The text contains %1$d word, this is below the %2$d word recommended minimum. Add more useful content on this topic for readers. | The text contains %1$d words, this is below the %2$d word recommended minimum. Add more useful content on this topic for readers.
da[0]: Teksten rummer %1$d ord, som er under de %2$d ord, der anbefales som minimum. Tilføj mere indhold, som læserne vil finde relevant for dette emne.
da[1]: Teksten rummer %1$d ord, som er under de %2$d ord, der anbefales som minimum. Tilføj mere indhold, som læserne vil finde relevant for dette emne.

en: The text contains %1$d word, this is far too low and should be increased. | The text contains %1$d words, this is far too low and should be increased.
da[0]: Teksten rummer %1$d ord. Dette er alt for lavt og bør øges.
da[1]: Teksten rummer %1$d ord. Dette er alt for lavt og bør øges.

en: The text contains %1$d word, this is more than the %2$d word recommended minimum. | The text contains %1$d words, this is more than the %2$d word recommended minimum.
da[0]: Teksten rummer %1$d ord, hvilket er mere end de %2$d ord, der som minimum anbefales.
da[1]: Teksten rummer %1$d ord, hvilket er mere end de %2$d ord, der som minimum anbefales.

en: The text contains %1$d word, this is slightly below the %2$d word recommended minimum. Add a bit more copy. | The text contains %1$d words, this is slightly below the %2$d word recommended minimum. Add a bit more copy.
da[0]: Teksten rummer %1$d ord, hvilket er en smule under de %2$d ord, der som minimum anbefales. Tilføj lidt mere tekst.
da[1]: Teksten rummer %1$d ord, hvilket er en smule under de %2$d ord, der som minimum anbefales. Tilføj lidt mere tekst.

en: The text contains %1$d word, which is below the recommended minimum of %2$d word. Add more useful content on this topic for readers. | The text contains %1$d words, which is below the recommended minimum of %2$d words. Add more useful content on this topic for readers.
da[0]: Teksten indeholder %1$d ord, som er under det anbefalede minimum på %2$d ord. Tilføj mere indhold, der er nyttigt for læsere af dette emne.
da[1]: Teksten indeholder %1$d ord, som er under det anbefalede minimum på %2$d ord. Tilføj mere indhold, der er nyttigt for læsere af dette emne.

en: The text contains %1$d word, which is far too low. Increase the word count. | The text contains %1$d words, which is far too low. Increase the word count.
da[0]: Teksten indeholder %1$d ord, hvilket er alt for lavt. Øg antallet af ord.
da[1]: Teksten indeholder %1$d ord, hvilket er alt for lavt. Øg antallet af ord.

en: The text contains %1$d word, which is more than the recommended minimum of %2$d word. | The text contains %1$d words, which is more than the recommended minimum of %2$d words.
da[0]: Teksten indeholder %1$d ord, hvilket er mere end det anbefalede minimum på %2$d ord.
da[1]: Teksten indeholder %1$d ord, hvilket er mere end det anbefalede minimum på %2$d ord.

en: The text contains %1$d word, which is slightly below the recommended minimum of %2$d word. Add a bit more copy. | The text contains %1$d words, which is slightly below the recommended minimum of %2$d words. Add a bit more copy.
da[0]: Teksten indeholder %1$d ord, hvilket er en smule under det anbefalede minimum på %2$d ord. Tilføj en smule mere tekst.
da[1]: Teksten indeholder %1$d ord, hvilket er en smule under det anbefalede minimum på %2$d ord. Tilføj en smule mere tekst.

en: The text does not contain any subheadings. Add at least one subheading.
da: Teksten indeholder ingen afsnitsoverskrifter. Tilføj mindst en afsnitsoverskrift.

en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
da: Titlen &amp; meta-indstillingerne for %1$s består af variabler, der erstattes af specifikke værdier fra siden, når den vises. Fanerne til venstre forklarer de tilgængelige variabler.

en: The user sitemap contains the author archive URLs for every user on your site.
da: Bruger-sitemappet indeholder URL&#39;er for forfatterarkiver for alle brugere på dit site.

en: Theme License
da: Temalicens

en: There were no profiles found
da: Ingen profiler fundet

en: There&#8217;s more to learn about WordPress &amp; SEO than just using this plugin. A great start is our article %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.
da: Der er mere at lære om WordPress og SEO end blot at bruge dette plugin. Et godt sted at starte er vores artikel %1$sThe definitive guide to WordPress SEO%2$s.

en: These are the General settings for %1$s, here you can restart this tour or revert the %1$s settings to default.
da: Dette er de generelle indstillinger for %1$s, og her kan du starte forfra på denne tur eller gendanne %1$ss standardindstillinger.

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
da: Dette er titlen, beskrivelsen og billed brugt i Open Graph-metatags på forsiden af dit site.

en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
da: Disse sider vil være markeret med %s som standard, så de vil aldrig dukke op i søgeresultaterne.

en: This %s follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
da: Denne %s følger indekseringsreglerne under Metaer og Titler. Du kan tilsidesætte det her.

en: This Facebook user has already been added as an admin.
da: Denne Facebook-bruger er allerede blevet tilføjet som administrator.

en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in Google's Knowledge Graph. You can be either a company, or a person, choose either:
da: Disse data vises som metadata på din hjemmeside. Det er hensigten, at de skal vises på Google's Knowledge Graph. Du kan være enten et firma eller en person. Vælg én:

en: This export includes taxonomy metadata
da: Denne eksport inkluderer taksonomiske metadata

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
da: Denne funktion bruges til automatisk at tilføje indhold til dit RSS-feed. Mere specifikt skal det bruges til at tilføje links tilbage til din blog og dine blogindlæg, så »dumb scrapers« (søgemaskiner, der hugger dine indlæg. o.a.) automatisk tilføjer disse links også. Det hjælper søgemaskiner med at identificere dig som den oprindelige kilde til indholdet.

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
da: Dette hjælper med at oprette bedre URLʼer ved automatisk at fjerne stopord fra dem.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
da: Dette billede bruges, hvis indlægget/siden, som deles, ikke indeholder billeder.

en: This is a rendering of what this post might look like in Google's search results. %sLearn more about the Snippet Preview%s.
da: Dette er en gengivelse af, hvordan dette indlæg kunne se ud i Googles søgeresultater. %sFå mere at vide om Snippeteditoren%s.

en: This is a settings export file for the %1$s plugin by Yoast.com
da: Dette er en indstillings eksport-fil til %1$s plugin af Yoast.com

en: This is the content analysis, a collection of content checks that analyze the content of your page. %sLearn more about the Content Analysis Tool%s.
da: Dette er indholdsanalysen, en samling indholdstjek, der analyserer indholdet på din side. %sFå mere at vide om værktøjet Indholdsanalyse%s.

en: This is where you	set the titles and meta-information for all your post types, taxonomies, archives, special pages and for your homepage. The page is divided into different tabs. Make sure you check &#8217;em all out!
da: Her bestemmer du titler og meta-information for alle dine indholdstyper, taksonomier, arkiver, specielle sider og for din forside. Siden er opdelt i forskellige faner. Sørg for at tjekke dem alle!

en: This is where you would enter the license keys for one of our premium plugins, should you activate one.
da: Her kan du indtaste licensnøglerne for et af vores betalingsplugins, hvis du vil aktivere et.

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
da: Dette skal være en eksisterende blog. Bloggen %s findes ikke eller er blevet markeret som slettet.

en: This page has %1$s nofollowed link(s) and %2$s normal outbound link(s).
da: Denne side har %1$s link(s) med nofollow og %2$s normale udgående link(s).

en: This page has %1$s outbound link(s), all nofollowed.
da: Denne side har %1$s udgående link(s), alle med nofollow.

en: This page has %1$s outbound link(s).
da: Denne side har %1$s udgående link(s).

en: This plugin adds XML sitemaps to your site. The sitemaps are automatically updated when you publish a new post, page or custom post and Google and Bing will be automatically notified.
da: Dette plugin tilføjer XML-sitemaps (webstedsoversigter) til dit websted. Sitemaps opdateres automatisk, når du udgiver et nyt indlæg, tilføjer en ny side eller et nyt brugerdefineret indlæg, og Google og Bing vil automatisk blive underrettet.

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
da: Dette forhindrer trådede svar fra at virke, når brugeren har JavaScript deaktiveret, men på et stort websted kan dette betyde <em>enorme </em> forbedringer i gennemgangseffektiviteten for søgemaskiner, når du har en mange kommentarer.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
da: Dette website er ikke blevet aktiveret korrekt på yoast.com og kan derfor ikke tjekke for fremtidige opdateringer. Vær venlig at aktivere dit website med en godkendt licensnøgle.

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
da: Dette værktøj gør det muligt hurtigt at ændre vigtige filer i relation til din SEO, så som din robots.txt, og hvis du har en, din .htaccess-fil.

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
da: Dette værktøj gør det muligt hurtigt at ændre overskrifter og beskrivelser af dine indlæg og sider uden at skulle ind og redigere hver side manuelt.

en: Title
da: Titel

en: Title &amp; Metas settings
da: Titel- &amp; meta-indstillinger

en: Title Separator
da: Titel-separator

en: Title optimization
da: Titel-optimering

en: Title template
da: Titel skabelon

en: Title to use for Author page
da: Titel til forfatter-side

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
da: Titel, der skal bruge for denne side i brødkrummestier

en: Titles &amp; Metas
da: Titler &amp; Meta

en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
da: For at %1$sbekræfte dit site hos Pinterest%2$s, tilføj metatagget her:

en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code.
da: For at tillade %1$s at hente dine informationer i %2$s, indtast venligst din Google-autorisationsskode.

en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s for your site, you need to specify a Facebook Admin. This can be a user. If you have an app for your site, you could use that as well.
da: For at være i stand til at få adgang til %1$sFacebook Insights%2$s for dit websted, skal du vælge en Facebook-admin. Dette kan være en bruger. Hvis du har en app til dit websted, kan du også bruge denne.

en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s, you need to add a user here. The name is used for reference only, the ID is used for verification.
da: For at kunne få adgang til %1$sFacebook Indsigt%2$s skal du tilføje en bruger her. Navnet benyttes kun som reference, IDʼen benyttes til verifikation.

en: To be able to add and analyze multiple keywords for a post or page you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support, updates and upgrades, on %2$s.
da: For at kunne tilføje og analysere flere søgeord for et indlæg eller en side skal du bruge %1$s. Du kan købe dette plugin, inkl. et års supports, opdateringer og opgraderinger, på %2$s.

en: To be able to contact our support team, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support, updates and upgrades, on %2$s.
da: For at kunne kontakte vores supportteam skal du have %1$s. Du kan købe pluginnet, inkl. ét års support, opdateringer og opgraderinger, på %2$s.

en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
da: For at kunne redirigere og løse dette problem, har du brug for %1$s. Du kan købe pluginnet, inklusiv et års support og opdateringer, på %2$s.

en: To inform Google about your social profiles, we need to know their URLs.
da: For at informere Google om dine sociale profiler har vi brug for at kende deres URLʼer.

en: Toggle license status
da: Håndter licens-status

en: Tools
da: Værktøjer

en: Translation of %s
da: Oversættelse af %s

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
da: Prøv at lav kortere sætninger for en lettere læsning.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
da: Prøv at lav kortere sætninger ved at benytte mindre vanskelige ord for en lettere læsning.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
da: Forsøger at lave en cachenøgle for sitemaps, men kombinationen af postfix og præfix giver for lidt plads til at gøre det. Du har formentlig sendt en forespørgsel om en side, som ligger langt uden for det forventede område.

en: Twitter Username
da: Twitter-brugernavn

en: Twitter metadata
da: Twitter-metadata

en: Twitter username (without @)
da: Twitter brugernavn (uden @)

en: URL points to a non-existent page.
da: URL peger på ikke-eksisterende side.

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
da: Udpakning mislykkedes - filen settings.ini blev ikke fundet.

en: Unzipping failed with error "%s".
da: Udpakning mislykkedes med fejlen "%s".

en: Updated Robots.txt
da: Robots.txt er opdateret

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
da: Hvis du opdaterer dette tema, vil du miste alle de ændringer, du selv har lavet. 'Annullér' for at stoppe, 'OK' for at opdatere.

en: Upgrade to %1$s &raquo;
da: Opgrader til %1$s &raquo;

en: Upload Image
da: Overfør billede

en: Upload failed.
da: Overførsel mislykkedes.

en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
da: Brug af brødkrummefunktionen forklares i %1$sartiklen om implementering af brødkrummer i vores vidensbank%2$s.

en: Use %1$s default (Currently: %2$s)
da: Brug standard for %1$s (Aktuelt: %2$s)

en: Use Image
da: Benyt billede

en: Use meta keywords tag?
da: Brug meta-søgeordstags?

en: User sitemap
da: Bruger-sitemap

en: Users without posts
da: Brugere uden indlæg

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
da: Ved at bruge denne formular kan du nulstille et website til standard-SEO-indstillinger.

en: Video tutorial
da: Videotutorial

en: View
da: Vis

en: View &#8220;%s&#8221;
da: Vis &#8220;%s&#8221;

en: View Changes
da: Vis ændringer

en: WP Page Title
da: WP sidetitel

en: Want to be a %s Expert?
da: Ønsker du at blive en %s-ekspert?

en: Want to help us develop? Read our %1$scontribution guidelines%2$s!
da: Vil du hjælpe os med at udvikle? Læs vores %1$svejledning for bidragydere%2$s!

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
da: Advarsel: Selvom du kan sætte metarobot-indstillinger her, er hele sitet sat til noindex i "privatlivsindstillingerne for hele sitet", så indstillingerne her vil ikke have nogen effekt.

en: Warning: the variable %s cannot be used in this template.
da: Advarsel: variablen %s kan ikke benyttes i denne skabelon.

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
da: Vi kunne ikke oprette en forbindelse til vores API for at validere din(e) licensnøgle(r). Kontakt din udbyder for at tillade udgående forbindelser fra din server til %s.

en: We've summarized the most recent changes in %s.
da: Vi har opsummeret de seneste ændringer i %s.

en: We've updated our SEO score algorithm. %1$sClick here to recalculate the SEO scores%2$s for all posts and pages.
da: Vi har opdateret vores SEO-score-algoritme. %1$sKlik her for at genberegne SEO-scorerne%2$s for alle indlæg og sider.

en: Webmaster Tools
da: Webmasterværktøjer

en: Webmaster Tools verification
da: Webmaster Tools-bekræftelse

en: Website name
da: Webstedsnavn

en: What are XML sitemaps?
da: Hvad er XML-sitemaps?

en: What does the plugin do with XML Sitemaps?
da: Hvad gør pluginnet med XML-sitemaps?

en: What’s new in %s
da: Nyheder i %s

en: While most of the development team is at %1$sYoast%2$s in the Netherlands, %3$s is created by a worldwide team.
da: Mens de fleste i udviklingsteamet er tilknyttet %1$sYoast%2$s i Holland, er %3$s skabt af et verdensomspændende team.

en: Who should have access to the %1$s settings
da: Hvem der skal have adgang til indstillingerne for %1$s

en: Why Google won't display the right page title
da: Hvorfor Google ikke viser den korrekte sidetitel

en: With %1$sTwitter Cards%2$s, you can attach rich photos, videos and media experience to tweets that drive traffic to your website. Simply check the box, sign up for the service, and users who Tweet links to your content will have a &#8220;Card&#8221; added to the tweet that&#8217;s visible to all of their followers.
da: Med %1$sTwitter Cards%2$s kan du vedhæfte gode billeder, videos og medieoplevelser til tweets og dermed skabe trafik til dit website. Markér blot feltet og bestil tjenesten. Brugere som herefter tweeter links til dit indhold vil få et &#8220;kort&#8221; tilføjet til tweetet, synligt for alle brugernes følgere.

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
da: WooThemes SEO framework indstillinger & data er blevet importeret med success.

en: XML sitemap functionality
da: XML-sitemap-funktion

en: Yandex Webmaster Tools
da: Yandex Webmaster-værktøjer

en: Yoast SEO has %1$snot been able to fetch your site’s indexability status%2$s from OnPage.org
da: Yoast SEO har %1$sikke været i stand til at hente dit websteds indeksabilitetsstatus%2$s fra OnPage.org

en: Yoast SEO has %1$snot fetched your site’s indexability status%2$s yet from OnPage.org
da: Yoast SEO har %1$sikke hentet dit websteds indeksabilitetsstatus%2$s fra OnPage.org endnu

en: Yoast plugins share some code between them to make your site faster. As a result of that, we need all Yoast plugins to be up to date. We've detected this isn't the case, so please update the Yoast plugins that aren't up to date yet.
da: Yoast-plugins deler noget kode mellem sig for at gøre dit websted hurtigere. Som et resultat af det skal alle Yoast-plugins være opdaterede. Vi har opdaget, dette ikke er tilfældet, så du skal opdatere de Yoast-plugins, der ikke er opdateret endnu.

en: You are not allowed to access this page.
da: Du har ikke adgangstilladelse til denne side.

en: You can add the verification codes for the different Webmaster Tools programs here. We highly encourage you to check out both Google and Bing&#8217;s Webmaster Tools.
da: Her kan du tilføje verifikationskoderne for de forskellige Webmaster-værktøjer. Vi opfordrer stærkt til, at du overvejer at benytte Googles og Bings Webmaster-værktøjer.

en: You can choose to not include users without posts.
da: Du kan vælge ikke at medtage brugere uden indlæg.

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
da: Du kan klikke på hvert enkelt element i previewet for at komme til Snippeteditoren.

en: You can determine the title and description for the blog page by %sediting the blog page itself &raquo;%s
da: Du kan bestemme titel og beskrivelse for blogsiden ved at %sredigere blogsiden selv&raquo;%s

en: You can determine the title and description for the front page by %sediting the front page itself &raquo;%s
da: Du kan bestemme startsidens titel og beskrivelse ved at %sredigere direkte i selve startsiden &raquo;%s

en: You can exclude posts from the sitemap by entering a comma separated string with the Post ID's. The format will become something like: %1$s.
da: Du kan udelade indlæg fra sitemappen ved at indtaste en kommasepareret streng med IDʼer på indlæggene. Formatet skal være i stil med: %1$s.

en: You can find your XML Sitemap here: %sXML Sitemap%s
da: Du kan finde din XML-sitemap her: %sXML-sitemap%s

en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
da: Du kan fiske dette på siden %1$sPermanente links%2$s.

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
da: Du kan bruge felterne nedenfor for at blive godkendt hos de forskellige webmasterværktøjer. Hvis dit websted allerede er godkendt, kan du bare glemme alt om disse. Indtast metaværdierne til brug for godkendelse her:

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
da: Du kan bruge følgende variabler i indholdet; de vil blive erstattet af værdien til højre.

en: You can't edit %s that aren't yours.
da: Du kan ikke redigere %s, som ikke er dit.

en: You can't edit %s.
da: Du kan ikke redigere %s.

en: You cannot create a robots.txt file.
da: Du kan ikke oprette filen robots.txt.

en: You cannot edit the .htaccess file.
da: Du kan ikke redigere .htaccess filen.

en: You cannot edit the robots.txt file.
da: Du kan ikke redigere robots.txt filen.

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
da: Du kan ikke overtrumfe en WPSEO-standardvariabeludskiftning ved at registrere en variabel med det samme navn. Brug i stedet filteret "wpseo_replacements" til at justere erstatningsværdien.

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
da: Du har defineret din licensnøgle ved at bruge PHP-konstanten %s.

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
da: Du behøver <strong>ikke</strong> at oprette en XML-sitemap, ej heller bruges der tid på at generere det efter udgivelse af et indlæg.

en: You do not have to create a redirect for URL %1$s because a redirect already exists. The existing redirect points to %2$s. If this is fine you can mark this issue as fixed. If not, please go to the redirects page and change the target URL.
da: Du behøver ikke at oprette en viderestilling til URLʼen %1$s, da en viderestilling allerede findes. Den eksisterende viderestilling peger på %2$s. Hvis dette er fint, kan du markere dette problem som løst. Ellers skal du gå til viderestillingssiden og ændre det URL, der peges på.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
da: Du har ikke navnet på dit indlæg i webadressen på ​​dine indlæg og sider. Det anbefales kraftigt, at du ændrer dette. Overvej at indstille din permalink-struktur til <strong>/%postname%/</strong>.

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
da: Du har ikke en robots.txt fil, opret en her:

en: You have %1$d subheading containing more than the recommended maximum of %2$d characters. | You have %1$d subheadings containing more than the recommended maximum of %2$d characters.
da[0]: Du har %1$d afsnitsoverskrift med mere end det anbefalede maksimum på %2$d tegn.
da[1]: Du har %1$d afsnitsoverskrifter med mere end det anbefalede maksimum på %2$d tegn.

en: You have a new issue concerning your SEO! | You have %d new issues concerning your SEO!
da[0]: Du har et nyt problem vedrørende din SEO!
da[1]: Du har %d nye problemer vedrørende din SEO!

en: You have an unlimited license.
da: Du har en ubegrænset licens.

en: You have not used your focus keyword in any subheading (such as an H2) in your copy.
da: Du har ikke brugt dit fokussøgeord i nogen underoverskrifter (fx en H2) i din brødtekst.

en: You have used %d/%d activations.
da: Du har brugt %d/%d aktiveringer.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
da: Du har brugt HTML i din værdi, hvilket ikke er tilladt.

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
da: Du har muligvis ekstra variabler, som du gerne vil undgå at rense væk. Tilføj dem i stedet her,  adskilt af kommaer.

en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
da: Du skal %1$sgå til Læseindstillinger%2$s og fjerne afkrydsningen i feltet Fortæl søgemaskinerne at de ikke skal indeksere dette websted.

en: You searched for
da: Du søgte efter

en: You searched for %s
da: Du søgte efter %s

en: You still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
da: Du bruger stadig Wordpressʼ standardtagline, men selv en tom er sandsynligvis bedre. %1$sDu kan ændre dette i tilpasning i WordPress%2$s.

en: You&#8217;ve just installed %1$s! Click &#8220;Start Tour&#8221; to view a quick introduction of this plugin&#8217;s core functionality.
da: Du har nu installeret %1$s, Klik på &#8220;Start tur&#8221; for at få en hurtig introduktion til dette plugin og dets kernefunktioner.

en: You're linking to another page with the focus keyword you want this page to rank for. Consider changing that if you truly want this page to rank.
da: Du linker til en anden side med det fokussøgeord, som du ønsker, skal give denne side en god placering. Overvej at ændre dette, hvis du virkelig ønsker en god placering for denne side.

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
da: Du bruger WordPress på %1$s. Ganske vist er omkring %3$d%% af %2$s blevet oversat til %1$s, men det er ikke inkluderet med pluginnet. Du kan hjælpe os! Registrér dig på %4$s for at hjælpe os med at færdiggøre oversættelsen til %1$s!

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
da: Du bruger WordPress i et sprog, som vi ikke understøtter endnu. Vi ønsker at %2$s også bliver oversat til dette sprog, men det er det desværre ikke endnu. Du kan ændre dette! Registrer dig på %4$s for at hjælpe med at oversætte det!

en: You've never used this focus keyword before, very good.
da: Du har aldrig brugt dette fokussøgeord før. Rigtig godt.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
da: Du har brugt din licens maksimale antal aktiveringer. Du skal <a href="%s"> opgradere din licens</a> for at kunne bruge det på dette website.

en: You've used this focus keyword %1$s%2$d times before%3$s, it's probably a good idea to read %4$sthis post on cornerstone content%5$s and improve your keyword strategy.
da: Du har brugt dette fokussøgeord %1$s%2$d gange før%3$s. Det er formentlig en god idé at læse %4$sdette indlæg om hjørnestensindhold%5$s og forbedre din søgeordsstrategi.

en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
da: Du har brugt dette fokussøgeord %1$sén gang før%2$s. Vær sikker på at gøre det helt klart, hvilken URL på dit websted der er den vigtigste for dette søgeord.

en: YouTube URL
da: YouTube-URL

en: Your %s license has been activated.
da: Din %s licens er blevet aktiveret.

en: Your %s license has been deactivated.
da: Din %s licens er blevet deaktiveret.

en: Your %s license will expire on %s.
da: Din %s licens vil udløbe den %s.

en: Your Info
da: Dine informationer

en: Your focus keyword contains a stop word. This may or may not be wise depending on the circumstances. Read %1$sthis article%2$s for more info. | Your focus keyword contains %3$d stop words. This may or may not be wise depending on the circumstances. Read %1$sthis article%2$s for more info.
da[0]: Dit fokussøgeord indeholder et stopord. Det er måske meget fornuftigt, måske ikke; det afhænger af omstændigheder. Læs %1$sdenne artikel%2$s for yderligere oplysninger.
da[1]: Dit fokussøgeord indeholder %3$d stopord. Det er måske meget fornuftigt, måske ikke; det afhænger af omstændigheder. Læs %1$sdenne artikel%2$s for yderligere oplysninger.

en: Your homepage can be indexed by search engines.
da: Din hjemmeside kan indekseres af søgemaskiner.

en: Your input contains invalid characters. Please make sure both fields are filled in correctly.
da: Du har indtastet ugyldige tegn. Sørg venligst for, at begge felter er udfyldt korrekt.

en: Your keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter.
da: Din nøglefrase er over 10 ord, en nøglefrase burde være kortere.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
da: Din licens er udløbet. Du skal <a href="%s">forlænge din licens</a> for at benytte det igen.

en: Your name
da: Dit navn

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
da: Din server har en forældet version af PHP-modulet cURL (Version: %s). Bed din udbyder om at opdatere til en nyere version af cURL. Du kan læse mere om dette i vores %svidenbase%s.

en: Your text contains %2$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up! | Your text contains %1$d instances where %2$d or more consecutive sentences start with the same word. Try to mix things up!
da[0]: Din tekst indeholder %2$d følgesætninger, der begynder med det samme ord. Prøv at variere tingene lidt.
da[1]: Din tekst indeholder %1$d tilfælde, hvor %2$d eller flere følgesætninger begynder med det samme ord. Prøv at variere tingene lidt.

en: a,about,above,after,again,against,all,am,an,and,any,are,as,at,be,because,been,before,being,below,between,both,but,by,could,did,do,does,doing,down,during,each,few,for,from,further,had,has,have,having,he,he'd,he'll,he's,her,here,here's,hers,herself,him,himself,his,how,how's,i,i'd,i'll,i'm,i've,if,in,into,is,it,it's,its,itself,let's,me,more,most,my,myself,nor,of,on,once,only,or,other,ought,our,ours,ourselves,out,over,own,same,she,she'd,she'll,she's,should,so,some,such,than,that,that's,the,their,theirs,them,themselves,then,there,there's,these,they,they'd,they'll,they're,they've,this,those,through,to,too,under,until,up,very,was,we,we'd,we'll,we're,we've,were,what,what's,when,when's,where,where's,which,while,who,who's,whom,why,why's,with,would,you,you'd,you'll,you're,you've,your,yours,yourself,yourselves
da: ad,af,alle,alt,anden,andet,at,blev,blive,bliver,da,de,dem,den,denne,der,det,dette,dog,efter,eller,en,end,er,et,for,fra,her,hos,hvad,hvis,hvor,i,ind,jo,med,men,mod,ned,noget,nogle,nu,når,og,også,om,op,over,på,som,sådan,til,ud,under,var,vil,ville,være,været,www

en: archived
da: arkiveret

en: difficult
da: vanskelig

en: easy
da: nem

en: fairly difficult
da: lettere vanskelig

en: fairly easy
da: rimelig nem

en: mature
da: voksen

en: or
da: eller

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>

en: public
da: offentlig

en: search
da: søg

en: very difficult
da: meget vanskelig

en: very easy
da: meget nem

en: wpSEO has been deactivated
da: wpSEO er blevet deaktiveret
